Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro informując o tym odniósł się do niedawnej awarii przepompowni ścieków w Gdańsku, w wyniku której, przez prawie trzy doby komunalne nieczystości trafiały do rzeki Motławy. Śledztwo w tej sprawie przejęła prokuratura okręgowa >>>

- Państwo jest po to, by strzec interesów obywateli. Wielkie korporacje nie mogą traktować Polski jak kraju Trzeciego Świata czy republiki bananowej – podkreślił Ziobro, informując o projekcie.

Nowe przepisy pozwalające na skuteczne pociąganie do odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych, mają być wzorowane m.in. na przepisach funkcjonujących w USA czy w Europie Zachodniej.

Zgodnie z propozycjami MS do wytoczenia sprawy nieuczciwej firmie, ma wystarczyć prokuratorskie ustalenie, że doszło w niej do popełnienia przestępstwa. Kwestia osobistej odpowiedzialności karnej konkretnej osoby będzie rozstrzygana przez sąd niezależnie od postępowania w sprawie nałożenia kary finansowej na firmę, ale w miarę możliwości w ramach jednego procesu.
 

Przeczytaj całość: MS chce skuteczniej walczyć z firmami zanieczyszczającymi środowisko >>>