Pytanie:
Jakie informacje podaje się podczas zgłoszenia zrzutu awaryjnego ścieków? Komu i z jaką częstotliwością przedkłada się wyniki pomiarów?

Odpowiedź:
Kwestie związane z ewentualnymi sytuacjami awaryjnymi na obiektach związanych z gospodarką ściekową zasadniczo powinny zostać przeanalizowane już na etapie opracowania operatu wodnoprawnego na potrzeby uzyskania pozwoleń regulujących warunki oprowadzania ścieków do środowiska, do czego wyraźnie zobowiązuje art. 132 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469) - dalej pr. wod. Zgodnie z powołanym przepisem, w operacie m.in. powinien zostać opisany planowany sposób postępowania w przypadku zatrzymania działalności bądź wystąpienia awarii lub uszkodzenia urządzeń pomiarowych oraz rozmiar, warunki korzystania z wód i urządzeń wodnych w tych sytuacjach.

W związku z tym tego typu sytuacje powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w postaci konkretnych zapisów w treści pozwoleń, o czym świadczy brzmienie art. 128 ust. 1 pkt 11 pr. wod. Zatem w pozwoleniach można zobowiązywać podmiot korzystający ze środowiska do niezwłocznego usuwania awarii urządzeń istotnych do realizacji pozwolenia, jak też do odnotowania tego faktu w prowadzonych rejestrach (np. w dziennikach pracy oczyszczalni) oraz niezwłocznego powiadamiania o tym fakcie właściwych organów właściwych ds. ochrony środowiska (szczególnie wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska), z podaniem przyczyny wystąpienia awarii, czasu jej wystąpienia oraz jej usunięcia. W zależności od treści pozwolenia, organ może zobowiązać ten podmiot do prowadzenia analiz jakości ścieków oprowadzanych w czasie awarii, z określoną częstotliwością, jak też ewentualnie wód odbiornika poniżej wylotu ścieków.Niezależnie od sytuacji awaryjnych, podmiot korzystający ze środowiska ma obowiązek przedstawiania wyników pomiarów substancji wprowadzanych do środowiska organowi ochrony środowiska oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska. Obowiązek ten wynika z art. 149 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś. Wyniki tych pomiarów są wykorzystywane głównie w celu zapewnienia kontroli wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska. Tego rodzaju dane powinny być ewidencjonowane i przechowywane przez prowadzącego instalację przez 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, którego dotyczą (art. 147 ust. 6 p.o.ś.).

Wyniki pomiarów ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi należy przekazywać, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie rodzajów wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia i innych danych oraz terminów i sposobów ich prezentacji (Dz. U. Nr 215, poz. 1366) - dalej r.r.w.p.i. W przypadku wyników dotyczących pomiarów ilości i jakości odprowadzanych ścieków, zgodnie z § 5 ust. 2 r.r.w.p.i., obowiązuje układ określony w załączniku nr 2 do r.r.w.p.i. Kwestie dotyczące terminów przekazywania tych wyników reguluje § 7 r.r.w.p.i., w zależności od rodzaju pomiarów (ciągłe, okresowe, pozostałe).