Z wnioskiem o interpretację wystąpił podatnik prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Przeważająca działalność związana była ze świadczeniem usług geodezyjnych. Jednocześnie podatnik jest komandytariuszem w spółce komandytowej, również świadczącej usługi geodezyjne. W ramach prowadzonej działalności wnioskodawca wziął kredyt gotówkowy na zakup skanera geodezyjnego. Następnie podatnik wniósł skaner jako wkład do spółki komandytowej i zawiesił działalność prowadzoną w formie spółki cywilnej.
 
 
Odsetki od kredytów opisanych we wniosku podatnik zalicza do kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej. Jego zdaniem przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) pozwalają na takie działanie. W myśl art. 14a ust. 4 ustawy przedsiębiorca w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów oraz ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że wydatki z tytułu spłaty odsetek od wskazanych we wniosku kredytów w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, w części w jakiej sfinansowano z nich zakup skanera geodezyjnego nie mogą stanowić dla podatnika kosztu podatkowego, ponieważ nie spełniają przesłanek ogólnych zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, wynikających z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Wydatki z tego tytułu poniesione po wniesieniu skanera do spółki komandytowej, a więc i w okresie zawieszenia działalności nie mają żadnego związku z działalnością gospodarczą spółki cywilnej.
Natomiast wymagalne i zapłacone odsetki od kredytów w okresie zawieszenia działalności, w części w jakiej sfinansowano z nich inne wydatki związane z bieżącą pozarolniczą działalnością gospodarczą spółki cywilnej, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności, jeżeli podatnik jest w stanie udokumentować na jakie cele przeznaczono środki z tych kredytów.
 
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-1/4511-77/15/ZK