Pytanie
W którym roku można ująć w kosztach podatkowych nieściągalną wierzytelność?
W listopadzie 2007 r. pracownica naszej firmy dokonała sprzedaży materiałów budowlanych na łączną kwotę 16.080 zł. Sprzedaż została udokumentowana fakturą wystawioną na firmę JG. Kupujący, Pan X, który dokonywał zakupu podając się za właściciela firmy JG, okazał się oszustem podszywającym się pod firmę JG. Powyższy fakt został stwierdzony wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia 29 grudnia 2008 r. Sąd uznał Pana X za winnego zarzucanego mu czynu (niekorzystne rozporządzenie mieniem naszej firmy oraz działanie na szkodę firmy JG oraz podrobienie podpisu właściciela firmy JG) oraz zobowiązał oskarżonego do naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz naszego przedsiębiorstwa kwoty 12.000 zł w terminie 4 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku. Klauzula wykonalności została nadana w dniu 7 lipca 2009 r. Kwota ta nie została zapłacona przez oskarżonego. W dniu 18 sierpnia 2011 r. komornik sądowy wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko Panu X wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. W dniu 16 kwietnia 2013 r. kancelaria adwokacka prowadząca powyższą sprawę poinformowała nas, że egzekucja jest bezskuteczna i zaleciła zaksięgowanie należności głównej w koszty podatkowe naszej firmy. Załączyła do pisma ww. postanowienie od komornika.
Nasza firma zaliczyła sprzedaż dokonaną w listopadzie 2007 r. do przychodów roku 2007 i odprowadziła podatki.
Czy w związku z wyżej przytoczonymi okolicznościami sprawy powinniśmy skorygować przychody w roku uprawomocnienia się wyroku, tj. w roku 2009, czy może wpisać w koszty nieściągalną wierzytelność?
Czy możemy zaliczyć do kosztów tę wierzytelność w roku otrzymania informacji od prawnika, czyli na bieżąco w roku 2013, czy musimy wrócić do roku 2011 i sporządzić korektę zeznania?
Czy w ogóle tę wierzytelność możemy zaliczyć do kosztów podatkowych?