- W najbliższym czasie przygotuję i złożę w polskim parlamencie ustawę, właśnie o rodzinnym gospodarstwie rolnym, wskazującą na to, w jaki sposób państwo powinno podchodzić do tego rodzinnego gospodarstwa rolnego i jakie formy wsparcia powinny stanowić standardowe dla tego gospodarstwa rodzinnego zabezpieczenie - powiedział prezydent w piątek podczas swojej konwencji programowej.

Andrzej Duda mówił o tym, że polska wieś nie tylko kultywuje tradycje, ale także dąży do nowoczesności. - Polska wieś to ludzie, którzy chcą być wyposażeni w nowoczesny sprzęt i uprawiać żywność o najwyższej jakości - powiedział. Wskazał na znaczącą rolę kół gospodyń wiejskich, które kultywują tradycje. - Te mamy, te córki, które w tych gospodarstwach są, to one dzisiaj należą do kół gospodyń wiejskich. To one przechowują naszą tradycję, słuchając swoich mam, babć. To one chcą kultywować te obyczaje, to one są dobrze wychowane, to one obok nowoczesności - którą chcą mieć w kuchni - chcą również mieć tradycyjny strój, chcą gotować tradycyjne potrawy - tłumaczył prezydent. Dodał, że satysfakcją dla niego stworzenie specjalnej ustawy, która prawnie upodmiotowiła koła gospodyń wiejskich  i stworzyła możliwość pozyskiwania środków na ich finansowanie.

Czytaj też: Tarcza 3 - Sejm uchwalił kolejny pakiet antykryzysowy >

Duda odniósł się też do odszkodowań dla rolników za ubiegłoroczną suszę. - Polskie państwo stanęło na wysokości zadania, właściwie, jak nigdy dotąd. Ponad 90 proc. polskich rolników otrzymało odszkodowania za wywołane suszą straty w zeszłym roku. Pozostało jeszcze te niecałe 10 proc. do wypłacenia. Ja mam tego świadomość i apeluję o to, by te pieniądze zostały jak najszybciej wypłacone - powiedział.