Projekt wpłynął do Sejmu 27 kwietnia. Jego pierwsze czytanie odbyło się 8 maja. Natomiast od 10 maja możemy już mówić ustawie, bowiem tego dnia została przyjęta przez sejmową większość. Dzień później została przekazana do Senatu.

Jak deklarują jej projektodawcy, ma ona stworzyć ramy organizacyjno-prawne dla budowy lotniska oraz towarzyszących mu inwestycji. - Będziemy rozmawiać, przekonywać i wskazywać korzyści z budowy portu – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister Mikołaj Wild.

Lotnisko ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego. Resort infrastruktury podkreśla, że budowa jest konieczna, ponieważ warszawskie lotnisko nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Wskazano, że jego przepustowość jest na wyczerpaniu, a ruch lotniczy w regionie dynamicznie rośnie. Dlatego powstała obawa, że Lotnisko Chopina w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć.

Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Ustawa po jej realizacji będzie wielką chlubą dla rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówił w Sejmie poseł Bogdan Rzońca, który przedstawiał dodatkowe sprawozdanie komisji. "Ustawą interesuje się cała Europa, sądzę, że robimy bardzo ważny i dobry krok dla realizacji dobrej zmiany w Polsce" - dodał.

Opozycja miała odmienne zdanie i nie poparła rządowego projektu. Posłowie podkreślali, że nie ma na to pieniędzy, a inwestycja ma być zrealizowana pomimo sprzeciwu mieszkańców gminy Baranów. "To lotnisko i tak nigdy nie powstanie, nie macie na to pieniędzy" - mówił Michał Stasiński, poseł PO. "Kiedy mieszkańcy gminy Baranów sprzeciwiają się, są traktowani z całą arogancją i butą, która jest w was, wtedy ich nie słuchacie" - dodał.

Ustawa została 11 maja przekazana do Senatu. Skierowano ją do dwóch komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Infrastruktury.

Tymczasem władze Baranowa przygotowują się do przeprowadzenia lokalnego referendum. Mieszkańcy wypowiedzą się w sprawie budowy lotniska i planowanych w związku z tą inwestycją regulacjach prawnych. Na karcie znajdą się dwa pytania. Pierwsze dotyczące lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze gminy Baranów. Natomiast w drugim mieszkańcy odpowiedzą, czy wyrażają zgodę na zaproponowane w ustawie warunki rozliczeń. Datę referendum wyznaczono na 17 czerwca 2018 r.