W kontaktach z URE firmy muszą przedstawić się na przedcovidowy tryb. Wracają tradycyjne procedury i krótsze terminy

Postępowanie bez taryfy ulgowej 

Gdy chodzi o postępowania administracyjne to wraca zasada czynnego udziału stron w postępowaniach. Akta spraw i dokumenty nie będą już udostępniane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Ponadto nie będzie już możliwe zdalne uczestnictwo w czynnościach w toku postępowania wymagającego osobistego stawiennictwa.

Czytaj w LEX: Zasada czynnego udziału stron w postępowaniu administracyjnym >

Od 14 lipca wraca również tradycyjna poczta. Oznacza to, że od od tej daty  dokumenty należy przesyłać do URE za pośrednictwem: operatora pocztowego lub Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP: /URE/SkrytkaESP

Czytaj też: 1 lipca znika stan zagrożenia epidemicznego, zamówienia publiczne wracają na stare tory

Koncesjonowanie na starych zasadach

Wracają także stare zasady przy koncesjach. Od 1 lipca 2023 r. w wezwaniach regulatora kierowanych do przedsiębiorców w trybie art. 35 ust. 2a prawa energetycznego (udzielenie  i zmiana koncesji) nie jest już stosowane przedłużenie, czy też zawieszenie biegu terminu wynikające z tzw. ustawy covidowej. Przedsiębiorcy są obowiązani udzielić odpowiedzi na dane wezwanie w terminie w nim wskazanym pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Podobnie jest w wypadku promes koncesji oraz ich zmian.

Czytaj w LEX: Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej dla OZE >

Termin na uzupełnienie wniosku o udzielenie koncesji wskaże prezes URE i będzie on wynosił obecnie minimum 21 dni, a nie jak w pandemii minimum 60 dni W sprawach wszczętych i nie zakończonych w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, termin na udzielenie odpowiedzi został automatycznie przedłużony do 60 dni po dniu odwołania tego stanu. Oznacza to, w sprawach o udzielenie lub zmianę koncesji, w których prezes URE wystosował wezwanie w trybie art. 35 ust. 2a prawa energetycznego i na które to wezwanie nie uzyskał odpowiedzi do 1 lipca br., będzie obowiązany oczekiwać na odpowiedź przedsiębiorcy przez 60 dni, a po upływie tego terminu.

 


W przypadku braku udzielenia kompletnej odpowiedzi na wezwanie. prezes URE będzie mógł pozostawić wniosek bez rozpoznania, tj. zgodnie z rygorem określonym w art. 35 ust. 2b prawa energetycznego. 

Rynek paliw ciekłych oraz odnawialne źródła energii

Podmioty realizujące Narodowy Cel Wskaźnikowy: sprawozdań kwartalnych nie będzie można już składać za pośrednictwem poczty elektronicznej.  Sprawozdania te powinny trafiać do Urzędu za pośrednictwem poczty tradycyjnej, Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP:  /URE/SkrytkaESP lub przez portal biznes.gov.pl.

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii przyjęto procedurę, która umożliwiała składanie wytwórcom wniosków o wydanie gwarancji pochodzenia oraz świadectw pochodzenia w drodze elektronicznej. W związku z odwołaniem stanu zagrożenia, URE rekomenduje stosowanie następującej procedury przy potwierdzaniu i przekazywaniu wniosków o wydanie świadectw i gwarancji pochodzenia:

  •  wytwórca energii elektrycznej w instalacji OZE  powinien złożyć do operatora systemu elektroenergetycznego (OSD) wniosek o wydanie świadectwa lub gwarancji pochodzenia w formie pisemnej,
  • następnie operator potwierdzi w formie pisemnej wniosek wytwórcy, w tym datę jego złożenia oraz wolumen energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci,
  • OSD przesyła drogą pocztową potwierdzony wniosek do URE. 

Świadectwa kwalifikacji i komisje kwalifikacyjne

Zgodnie art. 31x ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19 termin ważności świadectw potwierdzających posiadanie kwalifikacji w zakresie eksploatacji sieci oraz urządzeń i instalacji, które traciły ważność po 1 marca 2020 r., został wydłużony do 180 dni od dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego (tj. licząc od 2 lipca 2023 r.) Osoby posiadające świadectwa kwalifikacyjne, które utraciły ważność po 1 marca 2020 r., a także ich pracodawcy, powinni odpowiednio wcześniej zadbać o przedłużenie ważności uprawnień zgłaszając się do wybranej komisji kwalifikacyjnej

Czytaj w LEX: Szkolenia pracowników w branży energetycznej >