Odpowiedź: umowa o pracę może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron z dniem zakończenia urlopu wychowawczego.

Czytaj: Przedsiębiorca nie ma prawa do urlopu wychowawczego

 

Uzasadnienie: zgodnie z art. 1861 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Powyższy przepis wprowadza szczególną ochronę stosunku pracy pracownika w okresie od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. W tym czasie pracodawca nie może zwolnić pracownika wypowiadając mu umowę o pracę lub rozwiązując taką umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia (z wyjątkami, o których mowa wyżej).

Zakaz nie dotyczy jednak tych przypadków, gdy do rozwiązania umowy o pracę dochodzi na mocy porozumienia stron. W tym trybie, a więc na podstawie zgodnych oświadczeń pracodawcy i pracownika, może dojść do rozwiązania umowy o pracę w każdym czasie. Datę rozwiązania umowy wskazują strony w zawartym porozumieniu.

Formalnie nie ma zatem przeszkód aby umowa o pracę została rozwiązana na mocy porozumienia stron z dniem zakończenia urlopu wychowawczego. W takim przypadku ostatni dzień urlopu będzie jednocześnie ostatnim dniem zatrudnienia pracownicy.

W przypadku gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a do rozwiązania umowy o pracę (w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron) dochodzi z przyczyn niedotyczących pracownika, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat - ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2015 r. poz. 192).

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Kompasu Księgowo-Kadrowego.