Pytanie pochodzi z Kompasu Księgowo-Kadrowego.

 

Pracownik jest zatrudniony na zastępstwie, nie ma w umowie o pracę określonego do kiedy trwa umowa na zastępstwo.

Jeżeli zastępowany pracownik wróci ze zwolnienia chorobowego np. 17 sierpnia, to czy pracownik, który go zastępuje, powinien pracować do 16 czy do 17 sierpnia?

Odpowiedź: umowa na zastępstwo ulega rozwiązaniu z dniem poprzedzającym powrót do pracy zastępowanego pracownika.

Uzasadnienie: umowa na zastępstwo to umowa o pracę na czas określony zawierana w celu zapewnienia zastępstwa pracownika  w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Polecamy: Umowa na zastępstwo - rozwiązaniem problemu usprawiedliwionej absencji

Okres trwania umowy na zastępstwo odpowiada okresowi planowanej nieobecności w pracy zastępowanego pracownika. Zawierając umowę na zastępstwo strony mogą określić końcowy termin jej trwania poprzez wskazanie konkretnej daty lub przyjęcie, że umowa rozwiąże się z chwilą zakończenia okresu nieobecności w pracy zastępowanego pracownika.

Umowa na zastępstwo rozwiązuje się z ostatnim dniem nieobecności w pracy zastępowanego pracownika (chyba że zostanie rozwiązana wcześniej za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron).

Jeżeli zatem zastępowany pracownik powróciłby do pracy 17 sierpnia, to umowa na zastępstwo uległaby rozwiązaniu z dniem 16 sierpnia, a więc z dniem poprzedzającym powrót do pracy zastępowanego pracownika (z tym dniem zakończyłby się bowiem okres jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy). W takim przypadku do rozwiązania umowy na zastępstwo dochodzi z mocy prawa, bez konieczności podejmowania dodatkowych czynności przez pracodawcę.