Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły 24 grudnia porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Dzięki temu od Nowego Roku nie będzie w handlu między nimi ceł ani innych ograniczeń, co uderzyłoby w obie strony. Państwa Unii Europejskiej jednomyślnie zatwierdziły we wtorek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Stosowanie umowy ma być tymczasowe do czasu jej ratyfikacji w UE w przyszłym roku.

Czytaj: Jest umowa handlowa UE z Wielką Brytanią>>

- Umowa, którą dziś podpisaliśmy, jest wynikiem miesięcy intensywnych negocjacji, w których Unia Europejska wykazała bezprecedensowy poziom jedności. Jest to sprawiedliwe i wyważone porozumienie, które w pełni chroni podstawowe interesy Unii Europejskiej i zapewnia stabilność i przewidywalność dla obywateli i przedsiębiorstw - powiedział Michel.

Umowa zostanie następnie przeanalizowana przez Parlament Europejski i Radę, zanim będzie mogła zostać ratyfikowana przez Unię Europejską.

Uroczyste podpisanie dokumentu przez premiera odbyło się na Downing Street około godzinę po tym, jak Izba Gmin wyraźną większością głosów - 521 do 73 - poparła projekt ustawy o przyszłych relacjach z UE, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia uzgodnionej umowy handlowej z UE.
Także w środę wieczorem ustawę poparła Izba Lordów i wkrótce potem została ona zaaprobowana przez królową, a tym samym nabrała mocy prawnej. 

Porozumienie z UE wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 r. O północny z 31 grudnia na 1 stycznia kończy się 11-miesięczny okres przejściowy po brexicie.

Czytaj także: Brexit: Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą>>