Gdzie zatem szukać tak potrzebnych obecnie inspiracji, sprawdzonych oraz innowacyjnych rozwiązań, możliwości dotacji czy pomocy przy prowadzeniu działalności gospodarczej zgodnej z unijnymi i krajowymi regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju?

1. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości: www.parp.gov.pl
Misją Agencji jest tworzenie korzystnych warunków dla zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki poprzez wspieranie innowacyjności i aktywności międzynarodowej przedsiębiorstw oraz promocja przyjaznych środowisku form produkcji i konsumpcji. Można tu znaleźć m.in. oferty szkoleń, programów pomocowych, porady i materiały szkoleniowo-edukacyjne, informacje o ważnych wydarzeniach i wiele innych. Na stronie znajduje się również podręcznik „jak zostać i pozostać przedsiębiorcą" – poradnik dla nowo powstałych firm.

2. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: www.nfosigw.gov.pl
Najważniejszym zadaniem Narodowego Funduszu jest efektywne i sprawne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej przeznaczonych na rozbudowę i modernizację infrastruktury ochrony środowiska w Polsce. Narodowy Fundusz organizuje m.in. szkolenia dla wnioskodawców ubiegających się o pomoc finansową; zapewnia dotacje, pożyczki i kredyty na przedsięwzięcia ekologiczne. Prowadzi m.in. internetowe fora – „ekologia, edukacja, ekoinnowacja", „Energia-Efekt-Środowisko", „Dobre praktyki w gospodarce odpadami".

3. Krajowy Punkt Kontaktowy dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce: www.spin-project.eu
Krajowe Punkty Kontaktowe współpracują między sobą, z Komisją Europejską, organizacjami międzynarodowymi działającymi na rzecz wdrażania eko-innowacyjności, eko-efektywnych technologii, zrównoważonej konsumpcji i czystszej produkcji.

4. Krajowy Punkt Kontaktowy Eko-efektywnych Technologii i Systemów Zarządzania: www.actclean.gig.eu
To platforma wymiany informacji dotyczących z jednej strony zapotrzebowania na eko-efektywne technologie i narzędzia ze strony małych i średnich przedsiębiorstw, a z drugiej strony podaży i promocji już istniejących. Wspiera technologię i działania przyjazne środowisku.

5. Polska Platforma Ekoinnowacji: www.ppts.pl
W jej ramach od 2004 r. są tworzone Polskie Platformy Technologiczne, które mają charakter nieformalnych organizacji skupiających przedstawicieli różnych środowisk zaangażowanych w proces rozwoju i wdrażania technologii środowiskowych, a ich misją jest rozwój i upowszechnienie innowacyjnych technologii ochrony środowiska, które wzmacniające gospodarkę i środowisko w ramach zrównoważonego rozwoju.

Źródło: www.dialog.gdos.gov.pl