O przygotowaniach do uruchomienia takiego programu poinformował we wtorek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

- Według naszych szacunków, pomoc dla mikro, małych i średnich firm wyniesie ok. 10 mld zł w drugiej tarczy finansowej. Ta tarcza zostanie uruchomiona w połowie stycznia – powiedział wiceminister podczas wtorkowej debaty online, zorganizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Wśród warunków uzyskania pomocy z tej puli będzie m.in. określona wartość spadku obrotów, wynikająca z kryzysu spowodowanego pandemią.

Czytaj: PFR chce w styczniu uruchomić tarczę finansową 2.0>>
 

Także ograniczanie barier dla biznesu

Wiceminister rozwoju mówił również, że  poza wsparciem branżowym istotne będzie także ograniczanie barier prawnych. - Naszą ideą w resorcie rozwoju, pracy i technologii jest próba ograniczania barier, które hamują samoistne procesy rynkowe; chcemy w jak największym stopniu te bariery ograniczać. Mamy ogromną determinację, żeby zakres tych barier pomniejszyć – zadeklarował, zapowiadając zintensyfikowanie dialogu z przedsiębiorcami, ich organizacjami i poszczególnymi branżami.

- Na początku stycznia przedstawimy nowe inicjatywy strategiczne związane z branżami. Stały dialog z biznesem to misja naszego ministerstwa, jednak ostatecznym arbitrem w relacjach ministerstwa z biznesem jest konsument – zastrzegł Robert Tomanek w internetowej debacie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.