Podstawowym problemem, z jakim stykają się budujący instalacje elektrowni słonecznych są koszty. Obecnie w USA koszt przemysłowych ogniw słonecznych stanowi 30 proc. całkowitego kosztu energii tego źródła, który wynosi 3-3,50 dol. za wat. Zmniejszenie kosztów jest więc bardzo istotne, zwłaszcza w obszarze systemów zarządzania ogniwami, sieci przesyłowej czy konstrukcji samych ogniw.

Inwertor sekwencyjny, skonstruowany przez badaczy z ArrayPower jest mały, przypominający mikroinwertory stosowane w instalacjach domowych. Jest montowany pod każdym panelem i konwertuje energię na bieżąco, co pozwala na wzrost mocy całego systemu od 3 do 10 proc. Zmieniona została konstrukcja urządzenia – dotąd jego głównym elementem był kondensator elektrolityczny, który wysyłał zgromadzoną energię w impulsach, co stanowiło podstawę wyjściowego prądu zmiennego.

Nowe urządzenie umożliwia odzyskiwanie i składowanie oraz przesyłanie do sieci nawet małych ilości energii. Pozwala to na zmniejszenie kosztów całej instalacji ogniw paliwowych o 10 proc. oraz jej uproszczenie, co może przyczynić się do dalszego spadku kosztów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl,