Jolanta Ojczyk, Prawo.pl: Od 4 września obowiązuje  nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji,  która ma wzmocnić ochronę tajemnicy   Kto w świetle nowych przepisów będzie mógł ponosić odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa?

Dr Daria Gęsicka: Wydaje się, że odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa będzie mógł ponosić każdy, kto dopuści się czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na pozyskaniu lub ujawnieniu lub wykorzystaniu chronionej informacji, w tym osoba fizyczna. Wniosek taki wydaje się uzasadniony, gdy spojrzymy na treść art. 18 ust. 3 ustawy, który wprost wspomina o możliwości pozwania osoby fizycznej.

Czytaj w SIP LEX:  Pracownik objęty tajemnicą aż do śmierci >>

Jakie działania mogą prowadzić do naruszenia tajemnicy? Nowelizacja poszerza czy zawęża ich katalog?

Katalog czynności stanowiących zgodnie z nowelizacją czyn nieuczciwej konkurencji został poszerzony. Obecnie naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa będzie już samo bezprawne - bez upoważnienia ustawowego, zgody uprawnionego lub innej podstawy prawnej np. orzeczenia - pozyskanie chronionych informacji. Dotychczas naruszeniem było ujawnienie, przekazanie lub wykorzystanie chronionych informacji.

Czytaj również:
Tajemnice firm mają być teraz lepiej chronione >>
Niedoskonała ochrona tajemnicy firmy >>

 

Na co w szczególności będą musiały uważać osoby mające do czynienia z tajemnicą przedsiębiorstwa?

Jak dotychczas osoby wchodzące w „kontakt” z tajemnicą przedsiębiorstwa powinny pamiętać o zachowaniu właściwych środków bezpieczeństwa. Ważne jest także, aby zachować odpowiednią staranność przy korzystaniu z informacji lub ich udostępnianiu osobom trzecim. Odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy poniesie bowiem nie tylko osoba, która o poufnym charakterze informacji wiedziała, ale także taka, która mogła o tym wiedzieć przy dołożeniu należytej staranności.
Przedsiębiorcy natomiast muszą pamiętać, że sama wola zachowania poufnego charakteru informacji nie będzie wystarczająca. Istotne jest opracowanie właściwej strategii ochrony informacji lub przejrzenie obecnie stosowanej, ponieważ dotychczasowe rozwiązania mogą okazać się niewystarczające.

Czy ochronę uzyskają podmioty nie będące jeszcze przedsiębiorcą, np. grupa osób, która tworzy startup?

Wydaje się, że intencją ustawodawcy unijnego było objęcie ochroną także informacji należące do podmiotów nieuczestniczących jeszcze w obrocie gospodarczym. Projekt dyrektywy z 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystaniem i ujawnianiem w części poświęconej kontekstowi wprost wskazywał startupy jako potencjalnych beneficjentów nowej regulacji. Obecnie jednak ani z jej przepisów,  ani ustawy nie wynika wprost taka możliwość. Niemniej w dyrektywie posłużono się pojęciem „posiadacz tajemnicy przedsiębiorstwa” o szerokim znaczeniu  i to temu podmiotowi przyznano ochronę. Wydaje się więc, że istnieje możliwość takiej interpretacji nowych przepisów ustawy - z uwzględnieniem dyrektywy i wykładni prounijnej, która pozwoliłaby na objęcie ochroną także tajemnicy startupów. Nie jest to jednak jednoznacznie przesądzone a dotychczas pojęcia „tajemnica przedsiębiorstwa” i „tajemnica przedsiębiorcy” były traktowane jako synonimiczne lub co najmniej bliskoznaczne, co wykluczałoby zastosowanie powyższej interpretacji.

Czy potrzebna jest kolejna nowelizacja, by sturtupy też zostały objęte przepisami?

Z pewnością istnieje po stronie startupów potrzeba ochrony informacji o wartości gospodarczej związanych z ich działalnością. Nie wydaje się jednak, aby potrzebna była nowelizacja. Być może wystarczające rezultaty można osiągnąć stosując prounijną wykładnię przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Co z ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa podczas postępowania cywilnego? Czy sąd będzie miał możliwość nadania dokumentom klauzul poufne, by nie miały do nich dostępu przedstawiciele drugiej strony sporu?

Zasady ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa w postępowaniu cywilnym zasadniczo nie uległy zmianie.