Z dniem 17 maja 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 maja 2013 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu od lutego do marca, w lipcu, we wrześniu i od listopada do grudnia 2011 r. oraz od stycznia do marca i od maja do października 2012 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych (Dz. U. poz. 570).

W załączniku do rozporządzenia wskazane zostały gminy (łącznie 98 jednostek), w których znajdą zastosowanie szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (powodzi, silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych).

Jednostki te zostały zgłoszone przez właściwych terytorialnie wojewodów (dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, śląskiego i świętokrzyskiego) na podstawie danych przekazanych przez poszkodowane gminy.

Podmioty, których obiekty budowlane, znajdujące się na terenach poszkodowanych gmin, zniszczone zostały w wyniku działania żywiołu, będą mogły skorzystać z uproszczonych zasad postępowania przed organami administracji architektoniczno-budowlanej, określonymi w ustawie z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. Nr 84, poz. 906, z późn. zm.). Zasady te stosowane będą we wskazanych w rozporządzeniu gminach przez okres 24 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Obejmują one m.in. wyłączenie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę przy odbudowie niektórych zniszczonych w wyniku działania żywiołu obiektów budowlanych (m.in. obiektów liniowych, z wyjątkiem linii kolejowych o znaczeniu państwowym) oraz obowiązku dokonania zgłoszenia przy remoncie obiektów uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (m.in. obiektów liniowych, z wyjątkiem linii kolejowych).