Jednostkowe nakłady rzeczowe robocizny są wielkością wyrażoną w roboczogodzinach (r-g), a stawka robocizny kosztorysowej jest wyrażana w jednostce pieniężnej za roboczogodzinę, np. zł/r-g.

Stawka godzinowa robocizny przyjmowana w kosztorysie powinna wynikać z kalkulacji i obejmować swoim zakresem wszystkie składniki zaliczane do wynagrodzenia oraz koszty pochodne naliczane od wynagrodzeń, a w szczególności:
płace zasadnicze
premie regulaminowe
płace dodatkowe (dodatki stażowe, inne dodatki regulaminowe)
płace uzupełniające (wynagrodzenia za urlopy i inne nieobecności, zasiłki chorobowe, odprawy emerytalne, nagrody jubileuszowe)
obligatoryjne obciążenie płac
odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Suma tych kosztów w przeliczeniu na jednostkę godzinową stanowi stawkę robocizny przyjmowaną przy kosztorysowaniu robót budowlanych. Poza kalkulacją własną stawki robocizny godzinowa stawkę robocizny kosztorysowej można także ustalić na podstawie publikowanych informacji o wysokości aktualnych rynkowych stawek kosztorysowych (np. publikacje BISTYP) oraz w drodze negocjacji wysokości stawki przeprowadzonej pomiędzy stronami poza systemem zamówień publicznych. O sposobie ustalenia stawki godzinowej decydują postanowienia założeń lub danych wyjściowych do kosztorysowania.

W dobie gospodarki rynkowej wybór sposobu kalkulacji stawki robocizny zależy od uznania przedsiębiorstwa oraz od stopnia szczegółowości posiadanej informacji do sporządzenia kalkulacji stawki godzinowej. Ważnym źródłem informacji o stawkach robocizny są specjalistyczne publikacje o wysokości rynkowych cen kosztorysowych. Publikowane kosztorysowe stawki robocizny mogą być stosowane w kalkulacjach kosztorysowych przy sporządzaniu kosztorysów inwestorskich i ofertowych.

Stawki robocizny kosztorysowej podawane w publikacjach cenowych mogą występować jako stawki netto lub brutto. Stawka robocizny kosztorysowej netto odpowiada stawce określonej w formułach kalkulacji szczegółowej, zaś stawka brutto obejmuje swoim zakresem oprócz stawki netto – narzut z tytułu kosztów pośrednich i narzut zysku.

W wydawnictwie BISTYP – Informacyjny cennik materiałów budowlanych, instalacyjnych, elektrycznych oraz stawek robocizny kosztorysowej i najmu sprzętu – publikowana jest stawka robocizny kosztorysowej i narzuty do kosztorysowania jako wskaźniki średniokrajowe do kosztorysowania za dany kwartał oraz publikowane są stawki robocizny kosztorysowej w podziale na regiony kraju.