Osoba prowadząca działalność gospodarczą otrzymała zwolnienie lekarskie w dniu 3 lutego 2015 r., wysłała je do ZUS dopiero 16 lutego 2015 r.
Czy otrzyma zasiłek chorobowy?
Zwolnienie lekarskie obejmuje tylko jeden dzień zwolnienia 3 luty.
 
Odpowiedź: nieterminowe przekazanie przez przedsiębiorcę do ZUS zaświadczenia lekarskiego nie powoduje utraty prawa do zasiłku chorobowego, chyba że nastąpiło przedawnienie roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego.
 
Uzasadnienie: przedsiębiorca jest obowiązany dostarczyć zaświadczenie lekarskie do ZUS nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania -art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159) - dalej u.ś.p. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego przedsiębiorcy za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego (art. 62 ust. 3 u.ś.p.). Tym samym fakt, że przedsiębiorca z kilkudniowym przekroczeniem 7 - dniowego terminu przekazał do ZUS zaświadczenie lekarskie nie pozbawia go prawa do zasiłku chorobowego. Nadmienić jednak należy roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego, przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje (art. 67 ust. 1 u.ś.p.). Nieterminowe przekazanie do ZUS zaświadczenia lekarskiego w skrajnych przypadkach może zatem spowodować przedawnienie roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego.
 
Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych znajdziesz w Kompasie Księgowo Kadrowym