Odpowiedź:

Do momentu wykreślenia spółki z KRS może ona formalnie nadal zatrudniać pracowników. Od momentu złożenia (jako najbezpieczniejszej granicy) może wypowiadać umowy o pracę na podstawie przesłanki w postaci likwidacji pracodawcy, co pozwala skrócić okresy wypowiedzenia lub zwolnić osoby normalnie podlegające ochronie stosunku pracy.

Jeżeli mimo złożenia wniosku o likwidację spółki praca zatrudnianych osób jest niezbędna dla jej tymczasowego funkcjonowania, to mogą one być dalej zatrudniane w spółce. Przepisy prawa nie nakładają bowiem na pracodawcę obowiązku rozwiązania umów o pracę przed złożeniem wniosku o likwidację spółki.

Uzasadnienie:

W czasie prowadzenia likwidacji spółka zachowuje osobowość prawną. Samo podjęcie decyzji o likwidacji nie powoduje automatycznego wygaśnięcia istniejących stosunków pracy. Art. 277 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) - dalej k.s.h. zawiera wyczerpujące wskazanie togo, co zgłoszenie likwidacji winno zawierać. Brak tam jakiegokolwiek odniesienia do kwestii zatrudnianych pracowników.

Natomiast art. 282 § 1 k.s.h. wskazuje, że likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.

Wynika z tego, że do rozwiązania umów o pracę może dojść już po złożeniu zgłoszenia likwidacji.

Co więcej, przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. odnoszące się do likwidacji pracodawcy (np. art. 411 k.p.) mają na celu jedynie ułatwienie wypowiedzenia stosunku pracy w takiej sytuacji, również w odniesieniu do osób normalnie podlegających ochronie jak np. kobiety w ciąży czy osoby w wieku przedemerytalnym.

Celowość zatrudniania pracowników przez likwidowaną spółkę zależy od jej potrzeb, tj. tego czy w toku czynności likwidacyjnych praca tychże osób jest dla spółki potrzebna.

 

Niemniej jednak, warto zadbać, by w dniu uprawomocnienia się orzeczenia sądu o wykreśleniu spółki z rejestru KRS, umowy o pracę wskazanych pracowników zostały już skutecznie rozwiązane.