PSEW informuje, że aż 92% uczestników sondażu zadeklarowało poparcie dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, przy czym za dalszym rozwojem energetyki wiatrowej w swoim regionie opowiedziało się 78% biorących udział w badaniu. 72% respondentów wyraziło nawet chęć, aby ich województwo było kojarzone z energetyką wiatrową.

Co ciekawe, według 70% respondentów turbiny wiatrowe mają pozytywny wpływ na krajobraz. Przeciwnego zdania było 11% badanych, a 20% określiło go jako neutralny. To szczególnie interesujący wynik w kontekście popularnych zarzutów, że turbiny wiatrowe szpecą krajobraz.
Sondaż odniósł się także do kwestii lokalizacji farm wiatrowych. Zdaniem 75% osób, które wzięły udział w badaniu, turbiny wiatrowe znajdujące się na terenie ich gminy są zlokalizowane w odległości zapewniającej odpowiedni komfort życia osobom mieszkającym w ich sąsiedztwie. Przeciwnego zdania było 17% respondentów, a 8% nie potrafiło tego ocenić.

Wyniki badania pokazują, że Polacy przekonują się do energetyki wiatrowej – mówi Krzysztof Prasałek, prezes PSEW. – Wydaje się jednak, że w tej materii jest jeszcze duża praca do wykonania.

Dane uzyskane w ramach sondażu potwierdzają także wyraźną prawidłowość zarejestrowaną na podstawie przeprowadzanych dotąd podobnych badań. Pozytywne opinie na temat energetyki wiatrowej wyrażają z reguły te gminy, w których już zlokalizowano farmy wiatrowe, natomiast wady i obawy związane z ich obecnością wskazywane są głównie przez te gminy, na terenie których inwestycje wiatrowe nie zostały jeszcze zrealizowane.

Źródło: www.gramwzielone.pl