Zniszczenie ok. 2 tys. ha lasów, w tym 800 doszczętnie, to pokłosie potężnej nawałnicy oraz towarzyszącej jej miejscami trąby powietrznej, jaka przeszła nad woj. śląskim 7 lipca. Najbardziej ucierpiała południowa część regionu, gdzie m.in. zniszczonych zostało wiele dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Ucierpiały też lasy, szczególnie w okolicy Kuźni Raciborskiej, czyli na granicy woj. śląskiego i opolskiego. Jak podawali leśnicy zaraz po tragedii, trąba powietrzna, w najszerszym miejscu u podstawy, miała prawie kilometr szerokości, a przeszła na długości ok. 5 km.

Koszt odbudowy zniszczonych lasów to co najmniej 40 mln zł – wynika z najnowszych szacunków leśników, podanych PAP w środę przez rzeczniczkę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach (RDLP) Wiolettę Koper-Staszowską.

Rzeczniczka zastrzegła jednak, że wciąż są to szacunki i kwota ta może wzrosnąć.

Prace porządkowe rozpoczęły się zaraz po przejściu nawałnicy. Najpierw konieczne było uprzątnięcie dróg wojewódzkich i powiatowych, na które zwaliły się połamane lub wyrwane drzewa. Potem leśnicy udrożnili drogi i dojazdy pożarowe w lasach co, szczególnie w porze letnich upałów i zwiększonego zagrożenia pożarowego, było konieczne ze względów bezpieczeństwa.

Koper-Staszowska dodała, że do wielu miejsc leśnicy wciąż nie dotarli, jednak prace sukcesywnie prowadzone są coraz głębiej lasu.

Kolejnym etapem, który już się rozpoczął, jest uprzątnięcie ok. 270 tys. m sześć. masy drewna. To tyle, ile w normalnych warunkach wynosi wielkość rocznego pozyskania drewna dla 3-4 nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach.

Jak podali leśnicy, od 18 do 31 lipca udało się pozyskać 7,8 tys. m sześć. drewna, z czego sprzedano już 4,8 tys. "Teraz pozyskują oni 1,5-2 tys. m sześć. drewna na dzień. To średnio dziesięć razy więcej niż pozyskiwaliby tam w normalnych warunkach" – powiedziała rzeczniczka. Wskazała też, że choć panujące obecnie upały nie są przyjazne dla ludzi, to dobra pogoda i brak deszczu sprzyjają wzmożonej pracy leśników.

Całkowite usunięcie skutków nawałnicy i trąby powietrznej potrwa jednak kilka lat. Samo uporządkowanie zniszczonych terenów to kwestia półtora roku. Kolejnych 3-4 lat potrzeba na zasadzenie nowych drzew, a całkowita odbudowa leśnego ekosystemu to już cały wiek.

Prawo ochrony środowiska. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


We wzmożone prace na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób, którzy korzystają m.in. z zestawów maszyn harwester i forwarder.

Ze względów bezpieczeństwa, aż do czasu uporządkowania zniszczonych terenów wejście do tamtejszych lasów jest wciąż zabronione. Chodzi o tereny leśne pomiędzy miejscowościami: Jankowice, Górki Śląskie, Nędza, Siedliska, Dziergowice i Kuźnia Raciborska.

W związku z tym, leśnicy cały czas apelują, by zrezygnować z wycieczek na te tereny, aż do momentu zniesienia zakazu wstępu. "Połamane, pochylone i powywracane drzewa oraz osłabiony drzewostan ocalały po huraganie stanowią bowiem śmiertelne niebezpieczeństwo" – przypomniała rzeczniczka RDLP w Katowicach.

Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzonych zakazów dostępne są na stronach RDLP w Katowicach oraz Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Jak podała służba leśna, za złamanie tego zakazu można dostać karę w wysokości nawet 500 zł.

Początkowo leśnicy mówili o 1,5 tys. ha zniszczonych lasów, jednak później na podstawie dokładnych danych z ortofotomapy zniszczony teren wyliczyli na 2 tys. ha, z czego 800 ha to teren zniszczony doszczętnie. (PAP)