"Jest coraz więcej udogodnień i ułatwień dla niewidomych, ale niestety nie we wszystkich obszarach. Pojemniki na szkło, plastiki, papier różnią się od siebie kolorami, a czasami tylko naklejkami z napisami, a tego osoby niewidome, takie jak ja, nie są w stanie odróżnić" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Jaworznie współtwórca projektu, osoba niewidoma, Wojciech Maj z Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących Vega.

"Szkoda, bo niewidomi, tak jak każdy, produkują odpady i żyją samodzielnie, powinni więc mieć możliwość odpowiedzialnego postępowania z odpadami i sortowania ich. Każdy, niezależnie od swojej sprawności, powinien mieć możliwość zachowywać się w porządku wobec środowiska" – dodał.

W ramach projektu pod nazwą "Segreguję – nie widzę przeszkód" firma Eneris Surowce udostępnia bezpłatnie naklejki do oznakowania pojemników na odpady w alfabecie Braille’a – dla osób niewidomych oraz w wersji wysokokontrastowej – dla słabowidzących. Firma odbiera odpady od 1,1 mln mieszkańców z blisko 100 gmin. Blisko 5 proc. z nich to osoby z niepełnosprawnością wzroku.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o odpadach. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Pomysł zgłosiły firmie same osoby niewidome. Przedsięwzięcie od początku było konsultowane ze środowiskiem, do którego jest kierowane, w tym m.in. z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Efektem wspólnej pracy są naklejki na pojemniki na różne rodzaje odpadów: bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie i odpady zmieszane. Każda z frakcji jest jednoznacznie opisana w alfabecie Braille’a, posiada czytelny piktogram i wersję kontrastową ułatwiającą odbiór osobom niedowidzącym i starszym. Firma zobowiązała się też do przeszkolenia pracowników biur obsługi klienta, a także kierowców i ładowaczy śmieciarek z zakresu obsługi klientów z niepełnosprawnością.

Pierwszym miastem, w którym wdrażany jest pilotażowy projekt, jest Jaworzno. "Cieszymy się, że to właśnie w Jaworznie został zainaugurowany. Miasto wspiera osoby niepełnosprawne, dostosowując przestrzeń publiczną do użytkowania dla wszystkich mieszkańców" - podkreślił wiceprezydent Jaworzna Tadeusz Kaczmarek.

Pilotażowy w branży program objął patronatem Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Polski Związek Niewidomych. (PAP)