Do Rzecznika trafiają skargi dotyczące formy prawnej udzielenia dotacji celowej na realizację zmiany systemu ogrzewania na proekologiczne. "Obywatele skarżą się, że stanowisko właściwych organów dotyczące spełnienia przez wnioskujących o udzielenie dotacji kryteriów ich przyznania pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą. Stanowisko organów o negatywnym rozpatrzeniu ich wniosków jest im komunikowane listownie bez pouczenia o możliwości kwestionowania go w trybie kontroli administracyjnej lub sądowej. Problem dotyczy zarówno dotacji udzielanych przez gminę lub powiat, jak i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej" - wskazuje RPO.

W ocenie Rzecznika, w przepisach ustawy Prawo ochrony środowiska brakuje regulacji, które gwarantowałyby realizację prawa do sądu wnioskodawcom, którym odmówiono udzielenia dofinansowania. W konsekwencji istnienia tej luki, praktyką organów władzy publicznej stało się informowanie o negatywnym rozpatrzeniu wniosku zwykłym pismem. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że "forma ta nie daje wnioskodawcom gwarancji załatwienia ich sprawy w zgodzie ze standardami demokratycznego państwa prawnego".

PRO wskazuje, że obowiązujące przepisy prawne nie zapewniają uprawnienia do żądania zweryfikowania przedstawionego przez organ stanowiska w trybie odwołania. Ponadto obywatele nie mają możliwości złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska wobec zasygnalizowanego problemu.