Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Został on przedłożony przez pełnomocnika rządu do spraw związanych z tą inwestycją.

Ustawa ma umożliwić powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz towarzyszących mu inwestycji. Lotnisko ma być zlokalizowane w Stanisławowie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego.

"Budowa nowego portu jest konieczna, aby zastąpić warszawskie Lotnisko Chopina, które nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego" - wskazuje resort inwestycji. "Przepustowość lotniska w Warszawie jest na wyczerpaniu i w związku z dynamicznie rosnącym ruchem lotniczym w regionie, w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć" - dodano.

Zgodnie z założeniami, nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. "Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln" - poinformowano. Łączny koszt powstania obiektu to około 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.

W komunikacie zadeklarowano, że projekt ustawy został poddany konsultacjom z samorządami lokalnymi oraz mieszkańcami terenów objętych planowaną inwestycją. "W wyniku zgłoszonych uwag zostały wprowadzone przepisy zwiększające możliwości prowadzenia przez mieszkańców dalszej działalności, w tym skrócono czas rezerwacji terenu z 4 do 2 lat" - informuje resort inwestycji. 

Nieruchomości pod inwestycję będą nabywane przez Spółkę Celową w ramach dobrowolnych negocjacji cenowych. Mają one trwać do końca 2019 roku. Projektodawcy szacują, że w ten sposób zostanie nabyta zdecydowana większość nieruchomości.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów