To już druga edycja raportu, która ma przede wszystkim dostarczyć praktycznych informacji inwestorom z rynków zagranicznych (m. in. w obszarze ram prawnych czy podatkowych, w jakich funkcjonuje Polska).

Wnioski z opracowania są optymistyczne - w ciągu kilku ostatnich lat Polska stała się jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla rozwoju rynku technologii finansowych. Wpływa na to kilka czynników. 

- Wybierając Polskę, zagraniczni inwestorzy zyskują dostęp do szerokiej bazy talentów i dojrzałego ekosystemu FinTech. Eksperci zajmujący się rozwijaniem produktów, finansami i zarządzaniem ryzykiem oraz światowej klasy specjaliści w IT to tylko część potencjału, który mieścimy w sobie, jako największe centrum biznesowe w Europie, angażujące ponad 400 000 pracowników, w tym ponad 40 000 specjalizujących się w obszarach usług finansowych. Raport „How to do FinTech in Poland?” to okazja do zgłębienia wszystkich możliwości, czekających w kraju nad Wisłą – komentuje Agnieszka Kulikowska, senior partner w Page Executive.

Czytaj w LEX: FinTech Poland, Chmura obliczeniowa i jej rola w budowie centrum finansowego nowej generacji w Polsce – wyzwania strategiczne i regulacyjne >

 


Systematyczny wzrost

Jak wskazano w raporcie, widocznym znakiem tego, że rynek technologii finansowych w Polsce stale się rozwija, jest stale rosnąca liczba działających podmiotów. W porównaniu do 2018 r., z końcem 2022 r. wzrosła ona niemal dwukrotnie (ze 167 do 299). Wśród przyczyn autorzy wskazują m. in.: rosnący popyt na nowe narzędzia technologiczne, zmianę zachowań konsumentów w czasie pandemii Covid-19 (która przyczyniła się do znacznego rozpowszechnienia płatności bezgotówkowych), a także coraz większą liczbę wykształconych specjalistów (m.in. w obszarze IT). Jeśli chodzi o najpopularniejsze kategorie działania polskich fintechów, zaliczają się do nich: płatności, zarządzanie finansowe oraz dostarczanie oprogramowania. Te trzy segmenty to niemal połowa polskiego rynku fintech. Popularny jest również m.in. crowfunding, działalność związana z udzielaniem pożyczek oraz internetowa wymiana walut.

- Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla działań w obszarze innowacji finansowych dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze, dojrzałemu sektorowi finansowemu, dobrej jakości otoczeniu biznesowemu oraz wybitnym talentom, zwłaszcza w dziedzinie IT i finansów. Co wyróżniające, w Polsce, boom w sektorze z jakim mamy  do czynienia w ostatnich latach, wynikał przede wszystkim ze współpracy z dojrzałymi instytucjami finansowymi, a nie poprzez bezpośrednią konkurencję – mówi Paweł Widawski, Prezes zarządu FinTech Poland.

Zobacz w LEX: ESG dla instytucji finansowych – od czego zacząć? Przegląd źródeł prawa regulujących aspekty ESG >>

Ekspansja na rynki zagraniczne

Coraz więcej polskich firm z sektora fintech odnosi sukcesy również za granicą. Systemy tworzone w Polsce zaczynają być doceniane nawet poza granicami Unii Europejskiej. Firmy z sukcesem funkcjonujące poza granicami kraju to m. in.:

  • ZEN.com – zajmuje się obsługą transakcji on-line, działa w 31 europejskich krajach;
  • Kontomatik – działa w obszarze agregacji danych w 15 krajach UE;
  • Verestro – odpowiada za obsługę transakcji on – line, w 28 krajach na 5 kontynentach;
  • Autenti – uwierzytelnianie i podpisywanie dokumentów, do końca tego roku ma być dostępna w 24 językach;
  • Vodeno – platforma BaaS (tj. Backup as a Service), obecna w ponad 10 krajach. 

 Czytaj też: Jak skutecznie zbudować centrum finansowe nowej generacji w Polsce >>>

2023 rokiem wyzwań 

Jak wskazują autorzy raportu, w obliczu rosnącej popularności rynku technologii finansowych konieczne jest wprowadzenie nowych regulacji, dostosowanych do specyfiki sektora. Chodzi zwłaszcza o wypracowanie mechanizmów ułatwiających polskim firmom działanie na rynkach innych krajów, a także zwiększenie ich rozpoznawalności za granicą. Istotnym wyzwaniem jest też utworzenie platformy do koordynacji i współpracy między uczestnikami sektora finansowego – czyli zarówno organów publicznych, jak i firm o ugruntowanej pozycji lub dopiero wchodzących na rynek. Na rynek finetch niewątpliwie będzie w tym roku oddziaływać także prawodawstwo unijne i późniejsze implementacje przepisów do polskiego prawa – m. in. w obszarze regulacji funkcjonowania sztucznej inteligencji.

Link do pobrania raportu >>