Doświadczenia z codziennej pracy wskazują, że świadomość, czym jest sieć Natura 2000, jakie są zasady ochrony obszarów ją tworzących i reguły inwestowania na tych terenach, jest niestety niska. Przekonania, że położenie w obszarze Natura 2000 jest równoznaczne z zahamowaniem lub nawet wstrzymaniem rozwoju gospodarczego było do tej pory źródłem szeregu nieporozumień - przyznał na wstępie Bernard Błaszczyk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach - dlatego podjęliśmy próbę przekazania pogłębionej informacji na ten temat jak najszerszemu gronu odbiorców.

Na obszarach Natura 2000 nie obowiązuje praktycznie żadna lista zakazów. Jedyną zasadą jest to, że nie można tam podejmować działań negatywnie wpływających na chronione gatunki roślin i zwierząt. Jest natomiast możliwość takiego inwestowania i rozwoju, który jest zgodny z zasadami i nie szkodzi przyrodzie, a kluczem do sukcesu, rozumianego jako pogodzenie interesów chronionej przyrody i inwestorów, jest dialog i wymiana informacji na każdym poziomie - między urzędnikami, społeczeństwem, ekologami oraz wszystkimi zainteresowanymi instytucjami - dodała Mirosława Mierczyk-Sawicka, Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Sieć Natura 2000 to nowoczesny i obowiązujący w całej Unii Europejskiej system, który z założenia ma być filtrem oddzielającym inwestycje dobrze od źle zaplanowanych. Na potwierdzenie tezy, że włączenie określonych obszarów do Sieci nie przekreśla rozwoju gospodarczego i możliwości inwestowania na tych terenach, przedstawiciele Dyrekcji przywołali przykład śląskiego odcinka autostrady A1, którego fragment przebiega przez Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Podziemia Tarnogórsko - Bytomskie.

Źródło: www.gdos.gov.pl