Jak poinformował wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, będzie to pierwszy zbiornik małej retencji budowany w tym regionie. Ukończenie jego budowy zaplanowano na pierwszą połowę 2014 roku.

Według władz województwa zbiornik ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa powodziowego Tarnowa i Skrzyszowa. Obejmie on obszar najbardziej zagrożonych terenów zlokalizowanych w okolicach potoków Korzeń i Wątok, będących dopływami rzeki Białej Tarnawskiej.

Głównym elementem przedsięwzięcia jest zapora wodna o długości blisko 230 metrów wraz ze zbiornikiem przeciwpowodziowym „Skrzyszów” o pojemności całkowitej prawie 760 tysięcy metrów sześciennych i powierzchni ponad 20 hektarów. Obrzeża zbiornika zostaną obsadzone drzewami i krzewami.

Przy zbiorniku powstaną dwie drogi o łącznej długości 3 km. Wybudowana zostania także linia energetyczna doprowadzająca energię do oświetlenia i zasilania urządzeń. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm, którego liderem jest Budimex S.A.

Inwestycja zostanie sfinansowana w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe środki będą pochodzić z budżetu województwa.

Według szacunków straty powodziowe w latach 2009 i 2010 wyniosły blisko 11 mln zł.

Zbiornik przeciwpowodziowy Skrzyszów jest pierwszą realizacją w ramach „Programu Małej Retencji Województwa Małopolskiego”, która w 2004 roku została opracowana przez specjalistów z firmy Sweco Hydroprojekt Kraków. Łącznie obejmuje ona 65 zbiorników, które zlokalizowane są na terenie 62 gmin w 17 powiatach. Sweco Hydroprojekt Kraków opracował również dokumentację projektową dla kolejnych dwóch zbiorników - „Joniny” w miejscowości Ryglice, powiat tarnowski oraz „Grodna” w Grybowie na terenie powiatu nowosądeckiego. (PAP)

rgr/ mki/