- Dziś złożyłem rezygnację z pracy w Ministerstwie Rozwoju - napisał w czwartek na Twitterze Robert Nowicki, wiceminister rozwoju do spraw budownictwa. - To był wspaniały czas pracy w Rządzie. Dziękuję za zaufanie Jadwidze Emilewicz i Mateuszowi Morawieckiemu. Dziękuję za dobry czas współpracy z branżą, samorządem. To była fantastyczny okres pracy dla Polski. Na koncie na Facebooku dodał, że coś się kończy…coś zaczyna. Biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju potwierdziło, że Nowicki rozstaje się z resortem. Nowicki  złożył rezygnację z członkostwa w Porozumieniu. Tymczasem to szef tej partii Jarosław Gowin, po rekonstrukcji rządu, zostanie wicepremierem i ministrem rozwoju.

 

Nowicki o swojej pracy w resorcie

- Ostatnie 10 miesięcy to czas pracy jako wiceminister odpowiedzialny za nowy dział w nowym Ministerstwie Rozwoju pod skrzydłami Jadwigi Emilewicz - napisał na FB Nowicki. - Niełatwy obszar, który objąłem mobilizował mnie jeszcze bardziej. Budownictwo, mieszkalnictwo i zagospodarowanie przestrzenne to nasze życie, bo jak mówić o bycie bez mieszkania… to także nasza okolica, nasze miasta. Dzięki setkom godzin rozmów i prac z Panią Premier powstała bardzo dobra ustawa – nasz wspólny pakiet mieszkaniowy. Mieszkanie to miejsce, gdzie czujemy się wolni i bezpieczni. Polityka mieszkaniowa musi być odpowiedzią na potrzeby wszystkich pokoleń i struktur społecznych. Ten czas to także poprawa prawa budowlanego, prawa geodezyjnego. Dzięki tym zmianom proces inwestycyjno-budowlany będzie szybszy i prostszy. Rozpoczęta rewolucja cyfrowa w prawie budowlanym to dopiero początek sprawnej e-administracji administracji architektoniczno-budowlanej, nadzoru. Ostatnie 10 miesięcy to także próba, nazwijmy ją, skonsolidowania zasobów. Na te wszystkie zadania nałożyć się jeszcze nieoczekiwanie czas pandemii COVID, który wymagał od nas wszystkich wyjątkowego  wysiłku. Na czele stała zawsze Jadwiga Emilewicz, pracując niemal 24h/dobę 7 dni w tygodniu mobilizując nas do jeszcze cięższej pracy - czytamy na FB. Tyle, że przepisy budowlane uchwalone na czas pandemii to duża wpadka.

Specustawa wyłączyła prawo budowlane

Za sprawą art. 12 specustawy do spraw przeciwdziałania epidemii od 8 marca do 5 września 2020 roku, czyli przez 180 dni w Polsce do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nie stosowało  się przepisów: prawa budowlanego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz aktów planistycznych, ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. By zacząć prace budowlane wystarczyło poinformować właściwy wydział architektury i budownictwa. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że na podstawie tego artykułu zgłoszono 170 tys. inwestycji. Z tego od 100 do 500 może jedynie wykorzystywać przepis do budowy w miejscach, w których nie udawało się do tej pory dostać pozwolenia lub z pominięciem uzgodnień z konserwatorem zabytków. Z pewnością z przepisu skorzystano w Starych Babicach (osiedle prze Lesie Bemowskim), w Wieliszewie, na Podkarpaciu. Teraz Ministerstwo Rozwoju i Główny Urząd Nadzoru Budowlanego szukają sposobów na zablokowanie takich inwestycji.