Proponowane zmiany zwiększają katalog nadsyłanych przez notariuszy dokumentów i zakładają objęcie nim – oprócz aktów notarialnych – także aktów poświadczenia dziedziczenia wraz z protokołem dziedziczenia. Chodzi także o umowy zbycia udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków z podpisami notarialnie poświadczonymi, na mocy których cudzoziemiec nabył lub objął udziały, akcje lub ogół praw i obowiązków w spółce handlowej będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych w Polsce - czytamy na stronie Kancelarii Premiera.

Rozszerzono także katalog dokumentów nadsyłanych przez sądy i przewidziano objęcie nim również dokumentów składanych do akt rejestrowych, z których wynikałoby nabycie lub objęcie przez cudzoziemców akcji, udziałów albo ogółu praw i obowiązków w spółkach handlowych, będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości położnych na terytorium Polski.

Projekt przewiduje, że organy administracji publicznej będą musiały przesyłać ministrowi spraw wewnętrznych i administracji ostateczne decyzje administracyjne, na podstawie których cudzoziemiec nabył nieruchomość.

Kancelaria wskazuje, że dzięki przyjętym rozwiązaniom, szef MSWiA uzyska pełniejszą wiedzę o transakcjach z udziałem cudzoziemców oraz będzie mógł szybciej reagować, w przypadku stwierdzenia naruszenia ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, co pozytywnie wpłynie na pewność obrotu gospodarczego.

Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem jednego przepisu, który powinien obowiązywać od 1 czerwca 2017 r.