Pełna treść komentarza dostępna jest w programie Serwis Budowlany .



Regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych to obiekty, do których mają być przekazywane zmieszane odpady komunalne, odpady zielone i pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania, pochodzące z obszaru regionu gospodarki odpadami komunalnymi.

Wprowadzenie

Aktem prawnym, który bezpośrednio ukonstytuował ten rodzaj obiektów jest ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 897) - dalej u.n.u.u.c.p.g. Ustawa ta co do zasady wprowadzała zmiany w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, natomiast wprowadzając pojęcie regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych umieściła jego definicję w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243, z późn. zm.) - dalej s.u.o. Od 23 stycznia 2013 r. obowiązuje nowa ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o., która zawiera poprawioną i usytuowaną w innym miejscu w stosunku do pierwotnej definicję regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.



Zgodnie z definicją zawartą w art. 35 ust. 6 u.o. regionalną instalacją do przetwarzania odpadów komunalnych jest zakład zagospodarowania odpadów o mocy przerobowej wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 120 tys. mieszkańców, spełniający wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, o której mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś., oraz zapewniający termiczne przekształcanie odpadów lub:
1) mechaniczno-biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych i wydzielanie ze zmieszanych odpadów komunalnych frakcji nadających się w całości lub w części do odzysku, lub
2) przetwarzanie selektywnie zebranych odpadów zielonych i innych bioodpadów oraz wytwarzanie z nich produktu o właściwościach nawozowych lub środków wspomagających uprawę roślin, spełniających wymagania określone w przepisach odrębnych, lub materiału po procesie kompostowania lub fermentacji dopuszczonego do odzysku w procesie odzysku R10, spełniającego wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 4 p.o.ś., lub
3) składowanie odpadów powstających w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych o pojemności pozwalającej na przyjmowanie przez okres nie krótszy niż 15 lat odpadów w ilości nie mniejszej niż powstająca w instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.


Powstanie regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych i zobowiązanie gmin, które przejęły obowiązki właścicieli odpadów, do kierowania strumienia zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania do znajdujących się na obszarze danego regionu instalacji ma na celu zmniejszenie zagrożeń dla środowiska wynikających z transportu odpadów komunalnych z miejsc ich powstania do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania. W tym celu wprowadzono podział województw na regiony gospodarki odpadami, w ramach których prowadzone będą wszelkie czynności związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
(...)
 

Pełna treść komentarza dostępna jest w  programie Serwis Budowlany .