Raport został opublikowany przez Agencje Bloomberg. Wedle raportu najbardziej innowacyjną światową gospodarką jest Korea Południowa, tuż za nią znajduje się Szwecja. Jak stwierdzają twórcy raportu nagrodzone zostały nowe pomysły i promowanie indywidualnych ambicji w prowadzeniu biznesu. Dużym atutem jest pomoc ze strony rządów poszczególnych państw i nacisk w badaniach nad innowacyjnymi rozwiązaniami. 

Największym przegranym w tegorocznym raporcie jest Rosja, która z 14 miejsca spadła na miejsce 26. Jak twierdzą twórcy raportu, jest to skutek sankcji i niepewnej sytuacji na rynku energetycznym. USA spadła o jedno miejsce do nr 9, natomiast Izrael awansował o jedną pozycję nr 10. Chiny zostały okrzyknięte najsilniejszym w rankingu rynków wschodzących.
Polska znajdująca się na 22. miejscu jest w czołówce państw Europy Śródkowej - w rankingu tuż za Chinami i Kanadą; wyprzedza na 10 państw krajów Unii Europejskiej. W pierwszej piątce znajdują się także kolejno Niemcy, Szwajcaria i Finlandia. W porównaniu do zeszłorocznego zestawienia Polska plasuje się nieco lepiej, w rankingu z roku 2016 Polska zajęła miejsce 23.
 
Kryteria, którymi kierowali się twórcy rakingu to m.in. aktywność patentowa, rentowność produkcji i nowe rozwiązania technologiczne.