W kwietniu ministerstwo finansów  zapowiedziało wprowadzenie tzw. testu przedsiębiorcy. Miałby on pozwolić określić, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Celem testu miałoby być uniemożliwienie korzystania z preferencyjnego opodatkowania liniową stawką PIT podmiotom, które prowadzą działalność tylko dla jednego podmiotu.

Zobacz: Konstytucja Biznesu: Działalność nierejestrowa i niższe składki ZUS >

Według MF miało to być jedno z działań zapewniających respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej. W Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) dokumencie przyjętym przez rząd "test" wykreślono. Propozycji sprzeciwiła się minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Mówiła, że nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce.

Sprawdź: Czy przedsiębiorca ma prawo do opłacania składki ZUS na preferencyjnych zasadach, jeśli w marcu zamknął jedną działalność, a w kwietniu otworzył kolejną? >

We wtorek zapytana w Gliwicach o dalsze losy "testu przedsiębiorcy" Teresa Czerwińska odpowiedziała, że należy weryfikować samozatrudnienie na gruncie tych przepisów i rozwiązań zarówno prawa pracy i jak przepisów podatkowych, które występują już dzisiaj - są takie możliwości. Dodała jednak, że wspólnie z Radą Dialogu Społecznego chciałaby przeanalizować, zweryfikować, przyjrzeć się przepisom istniejącym i być może wprowadzić rozwiązania, które doprecyzują te przepisy.

Przeczytaj w LEX: Samozatrudnienie - alternatywa dla stosunku pracy >

 

Minister finansów tłumaczyła, że dualizm na rynku pracy i taki arbitraż podatkowy, który występuje, nie służy ani pracownikom, ani pracodawcom. Proszę zwrócić uwagę, że mamy rekordowo niskie bezrobocie w Polsce, jesteśmy liderem, jeśli chodzi o niską stopę bezrobocia w krajach członkowskich UE, a jednocześnie chcielibyśmy, aby ten rynek pracy dla pracownika był jak najbardziej przyjazny - mówiła Czerwińska.