lub zaloguj się Zaloguj się!
Pytanie w sprawie Getinu trafiło do TK, może ostro namieszać
lub zaloguj się Zaloguj się!
Żeby widzieć komentarze musisz:
Sprawy dotyczące ważności umów kredytowych frankowiczów z Getin Noble Bank nie muszą czekać do zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, mogą być kontynuowane. Takie orzeczenie wydał w czwartek, 19 września, Sąd Najwyższy. Oznacza to, że kredytobiorcy nie będą latami pozostawać w zawieszeniu.
Temat ugód frankowiczów z Getin Noble Bankiem w upadłości posuwa się do przodu bardzo opornie. Syndyk deklaruje, że chciałby zakończyć ugodami jak najwięcej spraw sądowych, ale jeszcze nie opracował programu ugód. Priorytetem jest dla niego odzyskiwanie aktywów do masy upadłości w celu spłacenia wierzycieli upadłego banku.
Opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie restrukturyzacji Getin Noble Bank w upadłości jest dobrym dla frankowiczów prognostykiem przed jesiennym wyrokiem trybunału dotyczącym GNB. Jeżeli podtrzyma on swoją dotychczasową praktykę i przychyli się do opinii rzecznika, to pod koniec roku, frankowiczom z GNB otworzy się droga do dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa - pisze Marcin Szołajski, radca prawny z Szołajski Legal Group.
Frankowicz z Getin Noble Bank w upadłości, który chce wykreślić hipotekę z księgi wieczystej, ma problem. Syndyk nie chce wydać zgody. Nie oznacza to jednak, że jego sytuacja jest beznadziejna. Sądy wieczystoksięgowe ostatnio zmieniły na szczęście podejście do frankowiczów. W wielu przypadkach wystarczy złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie hipoteki.