Pytanie:

Czy PSZOK powinien zostać wyposażony w wagę samochodową?


Odpowiedź:
W mojej ocenie PSZOK powinien być wyposażony w najezdną wagę samochodową służącą do ważenia odpadów przywożonych przez mieszkańców, z uwagi na możliwość dostarczania samochodami odpadów selektywnie zebranych w dużych ilościach, np. odpadów zielonych, poremontowych czy wielkogabarytowych.

Uzasadnienie:
Nie ma zapisów wprost nakładających obowiązek wyposażenia PSZOK w wagę samochodową. Musi być jednak wyposażony w systemy ważące, choćby po to, aby podmiot prowadzący PSZOK wiedział ile odpadów przyjmuje. Gmina może również, na zasadzie art. 6r ust. 3 w zw. z art. 6r ust. 3a ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p.g. ograniczyć ilość przyjmowanych odpadów od właścicieli nieruchomości, stąd podmiot prowadzący PSZOK musi mieć możliwość sprawdzenia ile odpadów przekazuje mu właściciel nieruchomości zwolnionych z opłaty za ich przyjęcie. Także do wypełnienia rocznego sprawozdania, o którym mowa w art. 9na u.u.c.p.g. potrzebne są informacje dotyczące rodzajów i ilości przyjętych odpadów. Nie można również wykluczyć przekazywania dużej masy odpadów komunalnych przywożonych przez mieszkańców gminy. Jest to jak najbardziej możliwe (np. na podstawie dotychczasowego doświadczenia), szczególnie gdy właściciel nieruchomości przywozi odpady wielkogabarytowe czy duże ilości odpadów poremontowych, które są odpadami komunalnymi. W takim przypadku waga samochodowa jest niezbędna, mimo że obowiązek wyposażenia w nią PSZOK nigdzie nie jest zapisany. Zatem, podmiot prowadzący PSZOK powinien ją wyposażyć w wagę samochodową.

Uwagi
Gmina organizująca, np. przetarg na budowę, utrzymanie i prowadzenie PSZOK może w SIWZ wskazać wymagania dotyczące zaplecza technicznego, w tym wyposażenia go w wagę samochodowa lub inne systemy ważące. Żądając wyposażenia PSZOK w wagę samochodową gmina działa w oparciu o art. 22d ustawy z 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych - dalej u.p.z.p. zgodnie z którym oceniając zdolność techniczną wykonawcy, zamawiający może postawić minimalne warunki dotyczące potencjału technicznego wykonawcy lub osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia, umożliwiające realizację zamówienia na odpowiednim poziomie jakości. W konsekwencji, gdyby taki wymóg został w SIWZ ujęty, nie można postawić zamawiającemu zarzutu naruszenia art. 29 ust. 4 u.p.z.p.