Pytanie:
Czy PSZOK jest obiektem użyteczności publicznej?

Odpowiedź:
PSZOK nie jest "obiektem użyteczności publicznej". Jest obiektem budowlanym – budowlą. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. jakkolwiek posługuje się pojęciem "obiekt użyteczności publicznej", to go nie definiuje, a w odniesieniu do "obiektów budowlanych", ogranicza się do wskazania wymagań, jakie w zakresie ochrony środowiska muszą one spełniać.

Uzasadnienie:

Zamieszczony w art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - dalej pr. bud., słowniczek pojęć nie definiuje "obiektu użyteczności publicznej", pozostawiając to pojęcie niedookreślonym na gruncie pr. bud.

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zdefiniowany zaś jest wyłącznie budynek użyteczności publicznej. Często, niejako zamiennie, używa się wyrażenia "obiekty użyteczności publicznej", jednak w rozumieniu budynków, a nie budowli.

PSZOK nie jest budynkiem użyteczności publicznej, jest niewątpliwie obiektem budowlanym (art. 3 pkt 1 pr. bud.), a konkretnie budowlą, stanowiącą całość technicznie-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, zdefiniowaną w art. 3 pkt 3 pr. bud. To, że w wyliczeniu obiektów budowlanych, które są budowlami nie wymieniono punktu selektywnej zbiórki odpadów nie przekreśla jego kwalifikacji jako budowli, bowiem katalog obiektów wskazanych w tym przepisie nie jest zamknięty.

Pobierz ebook i dowiedz się więcej 
Wytwarzanie produktów
z odpadów



PSZOK jest obiektem budowlanym w rozumieniu p.o.ś. (np. przepisy Działu VII p.o.ś. Ochrona środowiska w zagospodarowaniu przestrzennym i przy realizacji inwestycji.), z tym że pojęcie "obiekt budowlany" należy definiować zgodnie z pr. bud. Akt p.o.ś. określa wymagania dla obiektów budowlanych w zakresie ochrony środowiska, ale ich nie definiuje.

Akt p.o.ś. używa również wyrażenia "obiekty użyteczności publicznej" (np. art. 73 ust. 4 p.o.ś.) ale z kontekstu przepisów wynika, że chodzi o budynki użyteczności publicznej, a nie o budowle takie, jak PSZOK, które jest miejscem zbierania odpadów. Fakt, że zaspokaja zbiorowe potrzeby mieszkańców (podobnie jak np. wodociągi) i jest publicznie dostępny nie czyni z niego budynku (obiektu) użyteczności publicznej.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów