W dniu 1 sierpnia 2015 r. kobieta podjęła pracę na umowę o pracę u pracodawcy dla którego przed datą 1 sierpnia 2015 r. świadczyła usługi jako przedsiębiorca. Czynności wykonywana na umowę o pracę są identyczne z czynnościami, które wykonywała jako przedsiębiorca.
Czy w razie macierzyństwa w 2015 r., a więc przed upływem 12 miesięcy pracy, do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego zostanie wliczony tylko średni zarobek z okresu pracy na umowę o pracę, czy też podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego zostanie uzupełniona do pełnych 12 miesięcy o zarobek jaki kobieta osiągała jak przedsiębiorca?
 
Odpowiedź: jeżeli zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu stosunku pracy to przy ustalaniu podstawy jego wymiaru bierze się pod uwagę wynagrodzenie z tego tytułu. Nie bierze się natomiast pod uwagę przychodu z wcześniej wykonywanej przez ubezpieczonego pozarolniczej działalności gospodarczej.
 

Uzasadnienie: zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

1) urodziła dziecko,

2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, 3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia - art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 159 z późn. zm.) - dalej u.ś.p. W sytuacji, gdy ubezpieczona urodziła bądź przyjęła na wychowanie dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego z tytułu stosunku pracy, podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego powinna być ustalana zgodnie z zasadami określonymi dla pracowników. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownikowi, co do zasady, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 i art. 47 u.ś.p.). Natomiast jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 i art. 47 u.ś.p.). Pod pojęciem "wynagrodzenia" rozumie się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 3 u.ś.p.). Wynagrodzeniem w rozumieniu u.ś.p. nie jest zatem przychód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Tym samym, jeżeli zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu stosunku pracy to przy ustalaniu podstawy jego wymiaru bierze się pod uwagę wynagrodzenie z tego tytułu. Nie bierze się natomiast pod uwagę przychodu z wcześniej wykonywanej przez ubezpieczonego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych znajdziesz w Kompasie Księgowo-Kadrowym