Pytanie:
Budynek powstanie w wyniku rozbudowy istniejącego budynku nieczynnej kotłowni. Granica działki biegnie prawie po obrysie budynku (odległość od granicy 3 m i 2 m, dwa pozostałe boki pokrywają się z granicą) i nie ma możliwości usytuowania parkingu na działce inwestora.

Czy w tej sytuacji inwestor może wydzierżawić teren od gminy miejskiej (na sąsiedniej działce) na parking?
Czy organ architektoniczno-budowlany może żądać od inwestora zaprojektowania miejsc parkingowych dla budynku wielorodzinnego w ramach tej samej działki?

Odpowiedź:
Obecnie powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie ograniczają inwestora w zakresie możliwości zaplanowania miejsc parkingowych na działce gruntu innej niż działka, na której realizowany jest dany projekt budowlany.

Istotą jest uzyskanie przez inwestora prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i objęcie tej działki projektem zagospodarowania terenu. Istotą spełnienia warunków dotyczących wymaganej w przepisach, postanowieniach decyzji o warunkach zabudowy, czy postanowieniach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest zapewnienie przez inwestora konkretnej ilości miejsc parkingowych, które z zasady przeznaczone będą do tzw. zbilansowania danego projektu.

Przepisy powszechnie obowiązujące nie formułują obowiązku zlokalizowania miejsc parkingowych w ramach tej same działki gruntu, niemniej jednak innego rodzaju uwarunkowania mogą wynikać z postanowień planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Jeśli takiego rodzaju obostrzeń nie ma i zgodnie z regulacjami planistycznymi inwestor nie jest zobligowany do zorganizowania miejsc parkingowych na tej samej działce gruntu, to jak najbardziej możliwe będzie objęcie projektem zagospodarowania terenu również sąsiedniej (w tym przypadku dzierżawionej od miasta) nieruchomości, która przeznaczona będzie pod infrastrukturę związaną z planowaną inwestycją.

Kwestią podstawową będzie zatem weryfikacja decyzji o warunkach zabudowy i postanowień planu, a następnie – jeśli nie ma w tych dokumentach ograniczeń w odniesieniu do lokalizacji miejsc postojowych/parkingowych – zawarcie umowy dzierżawy umożliwiającej wykazanie się przez inwestora prawem do sąsiedniego gruntu i objęcie tej nieruchomości pozwoleniem na budowę w zakresie urządzenia na nim miejsc parkingowych przeznaczonych do obsługi inwestycji planowanej przez inwestora.