W jakiej odległości od istniejącej strzelnicy myśliwskiej dopuszczalne jest lokalizowanie budynku jednorodzinnego? Jakie przepisy to regulują?

W przedmiotowej sprawie zastosowanie mają przepisy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać strzelnice garnizonowe oraz ich usytuowanie - dalej r.w.t.s.g. Odległość budynku od strzelnicy uzależniona jest od strefy ochronnej konkretnej strzelnicy.

Uzasadnienie:
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 listopada 2001 r., II SA/Gd 1673/99, LEX nr 654935 "z uwagi na to, że nie ma odrębnych dla strzelnic łowieckich warunków technicznych, jakim mają odpowiadać takie strzelnice, konieczne było przez analogię zastosować rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 sierpnia 1996 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane nie będące budynkami, służące obronności Państwa oraz ich usytuowanie, a to dla sprawdzenia, czy obiekt zamierzonej inwestycji odpowiada tym elementom rozporządzenia, które mają uniwersalny charakter, czyli przystający także do strzelnic związków łowieckich"

Aktualnie obowiązuje szczegółowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać strzelnice garnizonowe oraz ich usytuowanie i zgodnie z wyrażonym powyżej poglądem powinno być stosowane do strzelnic myśliwskich. Stanowisko to aprobuje przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 30 października 2014 r.,II SA/Go 575/14, LEX nr 1602290.

 

Strefa ochronna strzelnicy

Rozdział 5 wskazanego rozporządzenia odnosi się do stref ochronnych strzelnicy. Zgodnie z § 22 ust. 1 pkt 1 r.w.t.s.g. w strefach ochronnych strzelnicy garnizonowej, z zastrzeżeniem § 23-26, poza budynkami i obiektami służącymi do bezpośredniej obsługi strzelnicy garnizonowej, nie mogą się znajdować obiekty i pomieszczenia przeznaczone na stały lub czasowy pobyt ludzi, w rozumieniu przepisów określających warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.