Przeniesienie pozwolenia na budowę z jednego podmiotu na drugi
Proces budowlany stanowi złożoną procedurę postępowania. Przed rozpoczęciem budowy wymagane jest uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, a w przypadku obiektw nie wymagających pozwolenia na budowę (katalog obiektw nie wymagających pozwolenia na budowę reguluje art. 29 ustawy prawo budowlane) - zgłoszenie budowy właściwemu organowi. Brak pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy, ktre to stanowi podstawę całego zamierzenia budowlanego, wstrzymuje rozpoczęcie procesu budowlanego.
Podstawę prawną, regulującą min. działalność obejmującą sprawy budowy, stanowi ustawa z dnia 7 lipca 1994r. prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz.1118, z późn. zm.). W procesie budowlanym pojawiają się dla zarządzających inwestycją problemy, które trudno przewidzieć na etapie planowania. Czy, np. możliwe jest wydanie pozwolenia na budowę współmałżonkowi w przypadku gdy decyzja o warunkach zabudowy wydana jest na jednego z małżonków?
Jakie warunki trzeba spełnić dla wydania pozwolenia na budowę? Wniosek o pozwolenie na budowę składa się do organu administracji architektoniczno-budowlanej (starosty lub wojewody). Do wniosku należy dołączyć określone dokumenty, tj.:
1) cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7, aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;
2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
3a) pozwolenie, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r.
o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, jeżeli jest ono wymagane;
4) w przypadku obiektów zakładów górniczych oraz obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych i terenach, usytuowanych na terenie pasa technicznego, portów i przystani morskich, morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, a także na innych terenach przeznaczonych do utrzymania ruchu i transportu morskiego, postanowienie o uzgodnieniu z organem administracji architektoniczno-budowlanej, projektowanych rozwiązań w zakresie:
a) linii zabudowy oraz elewacji obiektów budowlanych projektowanych od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych,
b)przebiegu i charakterystyki technicznej dróg, linii komunikacyjnych oraz sieci uzbrojenia terenu, wyprowadzonych poza granice terenu zamkniętego, portów
morskich i przystani morskich, a także podłączeń tych obiektów do sieci użytku publicznego.
Przeniesienie pozwolenia na budowę z jednego podmiotu na drugi?
Zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy prawo budowlane, osobą ubiegająca się o pozwolenie na budowę musi być ten sam podmiot, który jest adresatem decyzji o warunkach zabudowy. Warunkiem wydania pozwolenia jest tożsamość podmiotowa zarówno w decyzji o warunkach zabudowy jak i w decyzji o pozwoleniu na budowę. Oznacza to, iż jedynie podmiot, na którego została wydana decyzja o warunkach zabudowy może ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę. W związku powyższym, w przypadku posiadania decyzji o warunkach zabudowy przez jednego z małżonków, decyzja o pozwoleniu na budowę może być wydana jedynie na niego. Ponadto wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wystarczy jak złoży jedno z współmałżonków. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 stycznia 2007 r. sygn. akt VII SA/Wa 2066/06: „udziały małżonków nie są określone i każdy z nich może bez ograniczeń w ramach zwykłego zarządu rozporządzać nieruchomością bez zgody drugiego współmałżonka, co wynika z treści przepisu art. 36 kodeks rodzinny i opiekuńczy normującego zarząd majątkiem wspólnym”. Oznacza to, iż rozporządzenie przez jednego z małżonków nieruchomością na cele budowlane nie przekraczające czynności zwykłego zarządu, nie prowadzi do uszczuplenia majątku wspólnego. W związku z powyższym nie jest wymagana zgoda obydwu małżonków dla wszczęcia procesu budowlanego.
A jak w przypadku przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy z jednego podmiotu na drugi?
Zgodnie z art. 63 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym organ, który wydał decyzję, o warunkach zabudowy jest obowiązany, za zgodą osoby, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, pod warunkiem, iż przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie. W związku z powyższym, warunki konieczne, które muszą wystąpić łącznie przy przeniesieniu decyzji to:
•zgoda strony, która jest adresatem decyzji (wnioskodawcą) na przeniesienie jej na wskazany przedmiot
•akceptacja ze strony podmiotu, który stanie się nowym adresatem decyzji.
Przepis ten wyraźnie stanowi, że w postępowaniu o przeniesienie decyzji stronami mogą być jedynie podmioty, między którymi następuje przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy, w związku z czym przeniesienie decyzji na tego samego adresata jest niemożliwe.