Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to wydzielona część (ok.2%) Funduszu Pracy - funduszu celowego przeznaczonego na zapobieganie bezrobociu i ograniczenie jego skutków, tworzonego ze składek pracodawców.
W jakim celu został utworzony KFS?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy powstał, aby zapobiegać utracie przez osoby pracujące zatrudnienia z powodu posiadania kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającej się gospodarki. Przeznaczony jest zatem na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy adresowany jest więc do pracodawców, którzy zamierzają przekwalifikować, zaktualizować, uzupełnić wiedzę i umiejętności swoich pracowników. Inwestycja w potencjał kadrowy powinna poprawić pozycję pracowników, jak i samej firmy na konkurencyjnym rynku pracy.
Kto może ubiegać się o środki KFS?
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie.
,,Pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniaco najmniej jednego pracownika"
Dofinansowanie następuje zatem na wniosek pracodawcy.
Kto może korzystać z kształcenia ustawicznego objętego wsparciem z KFS?
Ze środków KFS korzystają pracownicy zatrudnieni w firmie na umowy o pracę, ale może z nich korzystać również sam pracodawca na takich samych zasadach jak jego pracownicy.
Dodatkowymi, zmieniającymi się co roku kryteriami dla osób starających się o środki na kształcenie ustawiczne w ramach KFS jest m.in. wiek, bowiem każdego roku wyznaczane są różne priorytety wydatkowania środków.
W latach 2014-2015 warunkiem umożliwiającym korzystanie ze środków KFS było posiadanie przez osobę, która ma zostać objęta kształceniem ustawicznym wieku 45+.
Na co przeznaczane są środki KFS?
Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego są przeznaczane na:
v określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego, które będzie można zaspokoić dzięki środkom Krajowego Funduszu Szkoleniowego,
v kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
v egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
v badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
v ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Jaką wysokość dofinansowania kształcenia ustawicznego można otrzymać?
100% kosztów kształcenia ustawicznego - mikroprzedsiębiorca,
80% kosztów kształcenia ustawicznego - mały, średni i duży przedsiębiorca
UWAGA! Całość dofinansowania środkami KFS nie może jednak przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Należy również pamiętać, że wsparcie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest pomocą de minimis w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Jak starać się o środki z KFS?
Pracodawca zainteresowany wsparciem powinien złożyć do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę, albo miejsce prowadzenia działalności wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego wraz z innymi niezbędnymi dokumentami.
Wnioski są rozpatrywane zgodnie z kolejnością ich wpływu i w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku pracodawca powinien otrzymać informację o sposobie jego rozpatrzenia.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku urząd pracy w imieniu starosty zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i/lub pracodawcy.
Po zawarciu umowy z urzędem na realizację działań w ramach KFS pracodawca zobowiązany jest dokonać wyboru usługodawcy i realizatora kształcenia ustawicznego i poinformować urząd o dokonanym wyborze (w terminie 30 dni od dnia otrzymania środków).
Po zawarciu umowy z urzędem na realizację działań w ramach KFS pracodawca zobowiązany jest dokonać wyboru usługodawcy i realizatora kształcenia ustawicznego i poinformować urząd o dokonanym wyborze (w terminie 30 dni od dnia otrzymania środków).