Odpowiedź: przedsiębiorcy będzie przysługiwało zwolnienie ze względu na limit obrotów.

Uzasadnienie: obowiązek stosowania kasy fiskalnej wynika z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. Wskazany przepis stanowi: podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Od wskazanej regulacji – mocą przepisów wykonawczych są wprowadzone zwolnienia z obowiązku stosowania kasy zarówno przedmiotowej, jak i podmiotowe.

Przepisy wykonawcze we wskazanym zakresie wynikają rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - dalej r.z.k.r. Na podstawie § 4 pkt 2 lit. f) r.z.k.r., bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania objęte są usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Na podstawie wskazanej podstawy prawnej obowiązek stosowania kasy dotyczy tych usługodawców, którzy łącznie spełniają dwa warunki:

- świadczą usługi w zakresie opieki medycznej

- świadczeniodawcą jest lekarz.

Odpowiedź zatem, na zadane pytanie uzależniona jest przede wszystkim, od tego kto jest świadczeniodawcą czy rehabilitant bądź fizjoterapeuta czy też lekarz medycyny np. specjalista ortopedii. Sądzę, że podatnik z zawodu jest rehabilitantem, stąd może korzystać ze zwolnienia ze względu na limit obrotów. Tu należy podkreślić, że usługi rehabilitacji mogą stanowić usługi w zakresie opieki medycznej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 24 czerwca 2013 r., IPPP3/443-259/13-5/KT. W interpretacji czytamy: osoba która zdobyła wyższe wykształcenie w zakresie rehabilitacji jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny. Według definicji WHO rehabilitacja to kompleksowe postępowanie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, które ma na celu przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału wżyciu społecznym.

W szeroko pojmowanym procesie rehabilitacji, wyróżnia się rehabilitację medyczną, inaczej leczniczą, społeczną i zawodową. Na rehabilitację medyczną składają się:

- kinezyterapia, czyli leczenie ruchem;

- fizykoterapia - to stosowanie w celach leczniczych różnego rodzaju energii wytwarzanej za pomocą aparatury,

- masaż leczniczy - to wykorzystanie bodźców mechanicznych głównie w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania odczynów fizjologicznych.

Pod pojęciem rehabilitacji leczniczej (medycznej) rozumie się proces leczenia, który umożliwia przyspieszenie procesu naturalnej regeneracji i zmniejszenia fizycznych i psychicznych następstw choroby. Niewątpliwie zatem, ww. działania podejmowane w ramach rehabilitacji służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zatem, usługi rehabilitacyjne niewątpliwie będą wypełniać znamiona usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

W sytuacji, gdy usługodawca będzie np. magistrem rehabilitacji, który w 2015 r. rozpoczyna wykonywanie usług na rzecz osób fizycznych – wówczas będzie uprawniony do stosowania zwolnienia na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia. Na mocy wskazanej podstawy prawnej zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.: podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł. W opisanej sytuacji mamy do czynienia z firmą otwartą w 2015 r. – stąd limit 20.000 zł należy określić w proporcji do okresu wykonywania usług rehabilitacji w bieżącym roku.

Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu działalności gospodarczej i podatków znajdziesz w Kompasie Księgowo Kadrowym