Pytanie:
Inwestorzy zgubili dziennik budowy, a do zawiadomienia o zakończeniu budowy załączyli oświadczenie o braku przerwy dłuższej niż 2 lata oraz opinię sporządzoną przez kierownika budowy. Kto i na jakiej podstawie powinien zostać ukarany za zaginięcie dziennika budowy? Czy odpowiedzialność ponosi kierownik czy inwestor oraz na jakiej podstawie prawnej?

Odpowiedź:
Przepisy prawa nie przewidują bezpośrednio odpowiedzialności za zagubienie dziennika budowy, natomiast prowadzenie robót bez dziennika budowy jest zagrożone karą grzywny.

Uzasadnienie:
Oryginał dziennika budowy jest podstawowym dokumentem, którym w toku prowadzonych robót budowlanych powinien dysponować inwestor, aby właściwy organ nadzoru budowlanego mógł dopuścić obiekt do użytkowania. W przypadku jego braku - w celu udokumentowania określonych faktów, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w zagubionym dzienniku budowy, należy przeprowadzić postępowanie dowodowe w oparciu o przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego ma również na celu ustalenie, czy nie doszło do naruszenia przede wszystkim przez osobę pełniącą funkcji kierownika budowy, obowiązku prowadzenia dokumentacji budowy.

Przepisy prawa nie przewidują natomiast wprost odpowiedzialności za zagubienie dziennika budowy. Należy jednak pamiętać, że osoba, która przystępuje do budowy lub prowadzenia robót budowlanych bez dziennika budowy (inwestor), może zostać ukarana karą grzywny, co wynika z art. 93 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami