Podkomisja, sześcioma głosami za, przy trzech głosach przeciw i żadnym wstrzymującym, przyjęła sprawozdanie do rządowego projektu noweli Prawa łowieckiego.

Czytaj: W środę będzie projekt zmian w Prawie łowieckim>>

W trakcie posiedzenia posłowie przyjęli tylko jedną poprawkę penalizującą kłusownictwo, np. zakładanie wnyków. Została ona zgłoszona przez przewodniczącą podkomisji Annę Paluch (PiS). Podkomisja nie zaakceptowała za to kilkunastu poprawek zgłoszonych przez PO i Nowoczesną, które są tożsame z tzw. poprawkami obywatelskimi przygotowanymi przez środowiska ekologiczne i obrońców zwierząt. Dotyczą one m.in. zakazu udziału w polowaniach dzieci, stosowania przez myśliwych amunicji ołowianej czy wykreślenia przepisu pozwalającego karać osoby, które utrudniają w polowaniu.

  Adam Pązik,Marcin Słomski
Prawo łowieckie. Komentarz>>

Posłowie nie rozpatrywali za to poprawek, które do projektu miał zgłosić resort środowiska, ponieważ nie zostały one zgłoszone.

Posłanka Paluch tłumaczyła, że środowa podkomisja "czyści" projekt, który do tej pory był procedowany, a poprawki można jeszcze zgłaszać na posiedzeniu komisji czy w trakcie drugiego czytania w Sejmie. Jak wynikało z jej wypowiedzi, zapowiadane przez resort zmiany do projektu są przygotowywane i prawdopodobnie zostaną zgłoszone na posiedzeniu połączonych komisji środowiska i rolnictwa, by rozpatrzeć przygotowane przez podkomisję nadzwyczajną sprawozdanie. (PAP)