Nowa propozycja nie stanowi specustawy, lecz uzupełnienie obecnego katalogu instrumentów planistycznych o instrument współpracy gminy z inwestorami przy dużych projektach urbanistycznych.

W trybie OZI będzie można realizować duże projekty inwestycyjne, inwestycje rewitalizacyjne, szczególne zamierzenia jak Expo 2022 w Łodzi albo programy reurbanizacji terenów pogórniczych.

Tryb OZI umożliwia w przypadku komercyjnych inwestycji mieszkaniowych zaprojektowanie i zrealizowanie harmonijnej przestrzeni o wysokiej jakości użytkowej, wyposażonej w tereny zielone oraz infrastrukturę społeczną.

Procedura zakłada współpracę gminy z inwestorami, podlegającą zasadom transparentności i kontroli nadzorczej wojewody.

OZI łączy etap planistyczny z wykonawczym, przewidując wydawanie zintegrowanych pozwoleń na budowę na podstawie ustaleń nowego aktu planistycznego – planu regulacyjnego. Plan ten zapewni stabilność ustaleń połączoną z wysoką jakością przestrzeni.

Wprowadzenie OZI pozwala na zmianę charakteru decyzji o warunkach zabudowy, przywracając jej pierwotną rolę – instrumentu uzupełniania luk w zabudowie. Proponowane zmiany mają zlikwidować największe patologie tej decyzji, skutkujące niepewnością co do przestrzeni. Doprecyzowane zostają warunki uzyskania decyzji WZ, dotyczące „dobrego sąsiedztwa”, dostępu do drogi publicznej oraz uzbrojenia terenu. Wprowadzony zostaje termin jej ważności, wynoszący 2 lata – w tym terminie inwestor może złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. MIB chce skierować projekt do Sejmu jeszcze w 2017 r.

Źródło: www.mib.gov.pl, stan z 25.09.2017 r.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami