Nawigator zawiera procedury z zakresu prawa ochrony środowiska oraz wybrane, ściśle dopasowane do potrzeb użytkowników Navigatora Ochrona Środowiska procedury z zakresu ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. Procedury opisują ryzyko związane z prowadzonym postępowaniem i sposób zapobiegania jego skutkom.

W LEX Navigator Ochrona Środowiska znajdują się procedury przydatne dla jednostek samorządu terytorialnego oraz firm. W programie przedstawiono procedury związane między innymi z wydaniem zezwolenia na zbieranie odpadów, zawarciem umowy na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zgłoszeniem instalacji, wygaśnięciem pozwolenia na korzystanie ze środowiska oraz zgłoszeniem zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne.
 


Wydawca wskazuje, że dzięki LEX Navigator Ochrona Środowiska procedury środowiskowe staną się proste i klarowne. Przygotowane schematy poprowadzą użytkownika przez poszczególne etapy danej procedury oraz pokażą możliwe scenariusze jej przebiegu, terminy do dokonania określonych czynności oraz sugerują, która ścieżka postępowania może być potencjalnie najkrótsza. Zawarte w Navigatorze praktyczne komentarze dotyczące kluczowych kroków procedury sprawiają, że użytkownik otrzyma precyzyjnie dobrane informacje do poszczególnych etapów postępowania, które pozwolą uniknąć błędów proceduralnych.

Ponadto schematy przedstawiają różne scenariusze przebiegu danego postępowania, terminy do podjęcia określonych czynności, potencjalne reakcje uczestników postępowania. Użytkownik może wybrać optymalną dla siebie ścieżkę postępowania.

Wydawca podkreśla, że LEX Navigator Ochrona Środowiska opisuje ryzyko związane z prowadzonym postępowaniem i sposób zapobiegania jego skutkom. Procedury zawarte w Navigatorze nie pozwolą pominąć żadnego etapu postępowania oraz pomogą uniknąć konsekwencji niedopełnienia obowiązków w trakcie postępowania z zakresu prawa ochrony środowiska.