Bronisław Komorowski odebrał statuetkę "Przyjaciela Ziemi" we wtorek w Pałacu Prezydenckim. Nagroda ta jest przyznawana przez Fundację Nasza Ziemia, która od 20 lat organizuje w Polsce akcję "Sprzątanie Świata". Nagradzane są osoby, firmy i instytucje, które wspierają edukację ekologiczną i angażują się w ochronę środowiska w Polsce.

Prezydent pogratulował jubileuszu kampanii zarówno Fundacji, jak i Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz, która wprowadziła akcję "Sprzątania Świata" w Polsce. Wskazał, że dzięki kampanii zmieniła się mentalność Polaków względem ekologii i ochrony przyrody.

"To wielkie osiągnięcie, bo przecież wszyscy czujemy, iż niezwykle ważne jest to, że każdy z nas jest odpowiedzialny za to, jak wygląda świat wokół nas. Czy jest światem ładu, czy bałaganu; czy jest światem czystym, czy brudnym; czy jest światem ładnym, czy światem szpetnym" - powiedział.

Prezydent dodał, że oprócz wielkich akcji ekologicznych potrzebne są również te małe, które możemy wykonać sami, jak np. zebranie kilku porzuconych przez innych plastikowych butelek z lasu podczas spaceru czy grzybobrania. "To tworzy tę świadomość" - zaznaczył.

Komorowski dodał, że z ogromną satysfakcją przyjmuje sygnały, iż dzięki tzw. ustawie śmieciowej coraz mniej śmieci trafia do lasów i na dzikie wysypiska. Przypomniał, że w Sejmie trwają prace nad prezydenckim projektem ustawy krajobrazowej, która ma na celu rozpoczęcie porządkowania prawa pod kątem ochrony krajobrazu.

Stanisławska-Meysztowicz podkreśliła, że warto było zorganizować akcję "Sprzątanie Świata" w naszym kraju, ponieważ kampania przyniosła wymierne efekty.

Przez 20 lat wolontariusze uprzątnęli blisko 40 tys. nielegalnych wysypisk śmieci. W ciągu tych dwóch dekad akcję aktywnym sprzątaniem wsparło blisko 20 mln naszych rodaków. Rekordowym był rok 1996, kiedy do sprzątania przyłączyło się blisko 2,6 mln osób. W "Sprzątaniu Świata" brało też udział kilkanaście tysięcy szkół i jednostek oświatowych, a w edukację ekologiczną zainwestowano ok. 24 mln zł.

"Jestem wzruszona i chciałabym wszystkim podziękować za pomoc. (...) Sama nic bym nie zrobiła" - powiedziała twórczyni akcji. Podziękowała szczególnie leśnikom, dzięki którym - jak zaznaczyła - zasadzono w trakcie kampanii miliony drzew.

W trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim uczniowie z jednej z warszawskich szkół podstawowych zaprezentowali przedstawienie "Anioły Ziemi”, które opowiada o związku istot ziemskich z planetą. W uroczystości wzięła także udział małżonka prezydenta Anna Komorowska, Wojciech Młynarski - jeden z twórców "hymnu" pierwszego finału "Sprzątania Świata" w Polsce oraz plastyk Andrzej Pągowski, który przez kilkanaście lat tworzył plakaty związane z tą akcją.

"Sprzątanie Świata" (ang. Clean Up the World) jest międzynarodową kampanią odbywającą się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. W Polsce akcja odbywa się od 1994 roku.