W czerwcu 2021 roku na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) uruchomiono funkcjonalność "Zgłoś interwencję", poprzez którą można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące środowiska. Wypełniając formularz można np. zgłosić nielegalne składowiska odpadów komunalnych i niebezpiecznych czy pożary wysypisk. Od listopada 2022 r. nieprawidłowości można też zgłosić za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Czytaj w LEX: Usuwanie odpadów z miejsc nieprzeznaczonych do ich magazynowania/składowania - problemy praktyczne >

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski w rozmowie z PAP wyjaśnił, że zgłoszenia wpływające na formularz "Zgłoś interwencję" w:

  • w 40 proc. dotyczą głównie składowisk i problemu porzucenia odpadów – zarówno przez osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa.  
  • w 40 proc. zgłoszeń dotyczy zanieczyszczenia powietrza, wody lub gleby.
  • w 20 proc. to zgłoszenia dotyczące m.in. nadmiernego hałasu, wycinki drzew czy niszczenia terenów zielonych.

Czytaj w LEX: Zaostrzenie konsekwencji karnych popełnienia przestępstw przeciwko środowisku >

 

Główny Inspektor Ochrony Środowiska poinformował, że w latach 2021-2023 za pośrednictwem "Zgłoś interwencję" oraz aplikacji mObywatel przekazano ponad 7,6 tys. zgłoszeń (3240 - mObywatel).

- Liczby pokazują jak skuteczne okazało się połączenie funkcjonalności obu tych aplikacji. Dzięki informacjom od społeczeństwa mogliśmy szybciej zareagować i zapobiec w niektórych przypadkach porzuceniu odpadów. Zgłoszenia pozwoliły również zlikwidować ok. 350 mniejszych i większych nielegalnych składowisk odpadów. Tutaj dużą rolę odgrywały też samorządy i Lasy Państwowe, które otrzymywały informacje o nieprawidłowościach na ich terenie z GIOŚ - wskazał Gołębiewski.

Sprawdź w LEX: Co może zrobić organ w przypadku składowania wraku pojazdu na działce prywatnej? >

Wyjaśnił, że zgłoszenia można przesyłać w podziale na kilka kategorii. Można zgłosić m.in. porzucenie, nielegalne zdeponowanie, składowanie, zakopywanie odpadów, nielegalne przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie, zakopywanie odpadów, nielegalny transport odpadów, nielegalne przywiezienie z zagranicy odpadów, zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancjami. Można też wybrać kategorię "inne zgłoszenie".

Sprawdź w LEX: Czy właściciel chcący korzystać z działki jest na jakiejś podstawie uprawniony do tego, żeby usunąć na własną rękę odpady z działki tj. przekazać uprawnionemu podmiotowi? >

Gołębiewski wyjaśnił, że informacja o zgłoszeniu i wskazana lokalizacja (za pomocą geolokalizacji) przesyłana jest do GIOŚ. Po weryfikacji zgłoszenia inspektorzy podejmują ewentualną interwencję.

Sprawdź w LEX: Czy istnieją instrumenty prawne, na które gmina mogłaby się powołać, aby wyegzekwować od właścicieli niezamieszkałych nieruchomości uporządkowanie działek? >