"Z ogromną satysfakcją kieruję do laski marszałkowskiej projekt tzw. ustawy krajobrazowej, który ma na celu rozpoczęcie porządkowania prawa polskiego pod kątem potrzeby ochrony krajobrazu, który jest wartością ogromną" - powiedział prezydent po podpisaniu dokumentu.

Zaznaczył, że w ten sposób chce rozpocząć publiczną dyskusję na ten temat. Komorowski wyraził oczekiwanie, że także parlament podejmie debatę o tym, "co można zrobić, aby polski krajobraz nie był bezkarnie zaśmiecany i szpecony, a był szanowany i był elementem ładu, w którym chcielibyśmy wszyscy żyć".

Poinformował, że "projekt próbuje sformułować zasady podejmowania decyzji dotyczących i dominant krajobrazowych, ale też reklam". "Nie chodzi o to, żeby zabronić, ale chodzi o to, aby to, co wydaje się być konieczne, było jak najmniej szpecące i niszczące krajobraz" - powiedział prezydent. Prezydencki projekt proponuje uregulowanie m.in. zasad ustawiania nośników reklamowych.

Komorowski liczy też na to, że po przyjęciu proponowanych rozwiązań, będą kolejne, jeszcze bardziej zdecydowane działania w celu ochrony polskiego krajobrazu. Prezydent przyznał, że bardzo się cieszy, iż mógł podpisać dokumenty nad jeziorem Charzykowskim, "w pięknym miejscu, w centrum Borów Tucholskich znanych jako skarb natury".

Podczas kilkugodzinnego pobytu w Chojnicach i w Charzykowach Bronisław Komorowski spotkał się z mieszkańcami i samorządowcami.