Opinię taką wiceszef KE wyraził w czwartek podczas konferencji prasowej, w której wziął udział wraz z unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego i przemysłu Elżbietą Bieńkowską.

Czytaj: Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym już uchwalone>>

Polska komisarz była pytana o ocenę przyjętych w środę przez Sejm zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Wypowiedziała się o nich pozytywnie, ale Katainen powiedział, że widzi „znaczące problemy w systemie praworządności w Polsce”. I dodał, że jest to tematyka omawiana przez niego w rozmowach z inwestorami zagranicznymi. - Wielu potencjalnych inwestorów przygląda się temu, co się dzieje w Polsce, także w Rumunii czy na Węgrzech. To zrozumiałe. Jeśli ktoś chce wnieść pieniądze w produkcję w jakimś kraju, np. 100 mln euro, to interesuje go, czy jeśli sprawa trafi do sądu, to dojdzie do sprawiedliwego procesu – stwierdził. 

Jak mówił, Komisja Europejska jest bardzo często pytana o ocenę tej kwestii. - Jestem bardzo zaniepokojony sytuacją w kilku krajach członkowskich, w tym w Polsce. Sytuacja zatruwa środowisko inwestycyjne. To szkodzi zatrudnieniu i wzrostowi gospodarczemu – powiedział