Firma w punkcie zbierania odpadów posiada belownicę. Czy prasowanie surowców wtórnych przez belownicę wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów? Jeśli wymaga, to jaki to proces odzysku i czy wymagana jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?


Odpowiedź:

Zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) - dalej u.o.o.ś., uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko lub przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Instalacje związane z odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 41-47 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) - dalej r.p.z.o.ś., a zatem, poza nielicznymi wyłączeniami, instalacje związane z odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów innych niż niebezpieczne, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 80 r.p.z.o.ś., zostały zaliczone do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.


W przypadku planowanych tego rodzaju przedsięwzięć, m.in. przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, o zatwierdzeniu projektu budowlanego, o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, decyzji o pozwoleniu na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, przed dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych oraz zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, a także przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania, jak również przed uzyskaniem zezwolenia na przetwarzanie odpadów, zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów – następuje wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.


W przypadku gdy zezwolenie na przetwarzanie odpadów lub zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów dotyczy odzysku polegającego na przygotowaniu do ponownego użycia, przed ich uzyskaniem nie zachodzi obowiązek uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (art. 72 ust. 2a u.o.o.ś.).


W analizowanej sytuacji, w mojej ocenie, należałoby się jednak w pierwszej kolejności skupić na definicjach zbierania, przetwarzania i odzysku, zawartych ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o., aby określić, jakiego rodzaju działania prowadzi podmiot, o którym mowa w pytaniu.

Z treści wynika, że podmiot prowadzi zbieranie odpadów. Tego rodzaju działalność, zgodnie z art. 3 ust.1 pkt 34 u.o., obejmuje gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów, o którym mowa w pkt 5 lit. b.

Przetwarzanie odpadów obejmuje, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 21 u.o., procesy odzysku lub unieszkodliwiania, w tym przygotowanie poprzedzające odzysk lub unieszkodliwianie.

Należy zauważyć, że w myśl art. 3 ust. 1 pkt 14 u.o. odzysk to jakikolwiek proces, którego głównym wynikiem jest to, aby odpady służyły użytecznemu zastosowaniu przez zastąpienie innych materiałów, które w przeciwnym przypadku zostałyby użyte do spełnienia danej funkcji, lub w wyniku którego odpady są przygotowywane do spełnienia takiej funkcji w danym zakładzie lub ogólnie w gospodarce.

W tym kontekście prasowanie surowców wtórnych w punkcie ich zbierania, które jak sądzę ma jedynie ułatwić dalszy ich transport do miejsc, w których zostaną przetworzone, w mojej ocenie nie stanowi procesu odzysku. W mojej ocenie nie można uznać, że głównym wynikiem sprasowania tego rodzaju odpadów w punkcie zbiórki jest to, aby odpady służyły użytecznemu zastosowaniu. Jak można sądzić, głównym wynikiem i celem tego rodzaju czynności jest przygotowanie odpadów do dalszego transportu do miejsc przetworzenia. Tym samym uważam, że prowadzenie tego rodzaju działalności przez podmiot zajmujący się zbieraniem odpadów w miejscu zbierania odpadów nie wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów i o ile nie zachodzą inne przesłanki, o których mowa w art. 71 i 72 u.o.o.ś., nie wymaga również z tego względu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.