Czy pracownica zatrudniona na umowę o pracę i jednocześnie prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Odpowiedź: pracownica może łączyć korzystanie z urlopu wychowawczego z prowadzeniem działalności gospodarczej, o ile nie wyłączy to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Czytaj: Przedsiębiorca nie ma prawa do urlopu wychowawczego

Uzasadnienie: jak wynika z art. 1862 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że pracownik korzystając z urlopuwychowawczego co do zasady może podejmować działalność zarobkową. Taka działalność nie może jednak stać na przeszkodzie możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W razie, gdyby doszło do zaprzestania sprawowania trwałej opieki nad dzieckiem, pracodawca uprawniony jest do wezwania pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania (art. 1862 § 2 k.p.). Ocena, czy w danym przypadku podjęcie przez pracownika pracy zawodowej czy też nauki wyłącza możliwość sprawowania indywidualnej opieki nad dzieckiem zależała będzie od okoliczności danego przypadku. W doktrynie przyjmuje się zazwyczaj, że podejmowanie jakiejkolwiek formy aktywności (np. zarobkowej) w wymiarze pełnego etatu uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem (tak M. Włodarczyk [w:] Baran K.W. (red.), Kodeks pracy. Komentarz, LEX 2014, za wyd.: SIP LEX). Warto dodać, że zgodnie z art. 36 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 121), osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest obowiązana poinformować płatnika składek o ustaleniu prawa do emerytury lub renty albo o podleganiu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż przebywanie na urlopiewychowawczym.

Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych znajdziesz w Kompasie Księgowo Kadrowym>>